Erişilebilirlik

Tiyatro Operasyonuna Tepkiler Sürüyor - 2002-10-28


Rusya’da, tiyatro baskınında ölenlerin anısına Pazartesi günü yas tutuldu. Tüm ülkede bayraklar yarıya indirildi, kiliselerde ayinler düzenlendi.

Devlet Başkanı Vladimir Putin, televizyonda yaptığı konuşmada, nerede olurlarsa olsunlar, Rusya’nın teröristlerle mücadele edeceğini söyledi ve devamla, “Rusya, terörister ve şantajcılarla asla pazarlık yapmayacaktır” dedi.

Bu arada, baskında hayatını kaybeden 118 rehineden 115’inin Çeçen teröristleri uyutmak için kullanılan gazdan öldüğünün anlaşılmasına tepkiler sürüyor. Sağlık yetkililerine göre, gazdan etkilenen rehinelerden 200’ü taburcu edildi, bazıları yoğun bakımda olmak üzere, yaklaşık 400’ü ise hala çeşitli hastanelerde tedavi ediliyor.

Yüzlerce kişinin halâ hastanede bulunmasının başlıca nedeni, Moskova hükümetinin tiyatroda kullanılan gazın ne olduğunu açıklamamakta direnmesi. Gazın niteliği bilinmediği için kesin tedavisi de bilinmiyor. Rus yetkililer, Çeçen militanların rehineleri öldürmeye başladığını, bu nedenle duruma müdahele etme kararı alındığını söylemişlerdi. Ancak rehineler bunun doğru olmadığını, Çeçen militanların görüşmeye açık olduğunu ileri sürüyorlar. Baskın sırasında öldükleri açıklanan yarısı kadın 42 Çeçen militanın da nasıl öldüğü henüz kesin olarak bilinmiyor. Baskından sonra binayla giren gazeteciler, bellerine patlayıcı madde bağlanmış Çeçen militanlardan bazıların yerde kanlar içinde, bazılarını ise koltuklara yığılıp kalmış bir şekilde görmüşlerdi.

XS
SM
MD
LG