Erişilebilirlik

'Rehineleri Güvenlik Kuvvetleri Zehirledi' - 2002-10-27


Moskova’da, tiyatro operasyonunda hayatını kaybeden 118 rehineden 117’sinin güvenlik kuvvetlerinin kullandığı gazdan öldüğü anlaşıldı.

Adli Tıp Başkanı Doktor Andrey Seltsovsky, 750 rehineden 650’sinin gaz nedeniyle halâ tedavi gördüğünü açıkladı. Doktor Seltsovsky, bu kişilerden 150’sinin yoğun bakımda olduğunu, 45’inin ise ölüm kalım mücadelesi verdiğini söyledi.

Rus güvenlik kuvvetleri, Çeçen militanları etkisiz hale getirmek için tiyatroya girmeden önce binaya ne olduğu açıklanmayan bir gaz sıkmıştı. Çarşamba akşamı tiyatroyu basarak yüzlerce kişiyi rehin alan Çeçen militanlar, Rus ordusunun Çeçenistan’dan çekilmesini istiyordu.

Yetkililer gaz kullanılmasını savundular, Çeçenlerin üzerinde patlayıcı madde bulunduğuna dikkati çekerek “Duruma müdahele etmeseydik can kaybı çok dana fazla olurdu” dediler.

Devlet Başkanı Viladimir Putin, ölenler için halktan özür diledi, yarını ulusal yas günü ilan etti.

Bir Rus yetkili, Çeçen militanların rehineleri öldürmeye başladığını, bu nedenle duruma müdele etme kararı alındığını söyledi. Güvenlik kuvvetleri, sabahın erken saatlerinde binanın camlarını kırarak içeri girdi. Meydan, bir an içinde, kırılan camlar, patlamalar, polis ve cankurtaran sesleriyle anababa gününe dönüştü.

Baskından sonra yüzlerce kişinin sedyelerle binadan çıkarılıp civardaki hastahanelere nakledildiği görüldü. Kendi başlarına çıkabilenler ise ellerindeki mendil ve bez parçalarıyla ağızlarını kapatıyordu. Rus yetkililer baskından önce binanın içine gaz verildiğini doğruladılar ancak gazın cinsi hakkında bilgi vermeyi reddettiler. Sağlık Bakanlığı, birçoğu hastanede olmak üzere 118 rehinenin operasyonda öldüğünü açıkladı. 18’i kadın 42 Çeçen militanın da öldüğü bildirildi. Çok sayıda kişinin tiyatroda değil de hastahanede ölmesinden operasyon sırasında kullanılan gaz sorumlu tutuluyor.

İçişleri Bakan Yardımcısı Viladimir Vasilyef rehinelerin çoğunun sağ kurtarıldığını söyledi. Bakan Yardımcısı “Müdahele etmeseydik, dediklerini yapıp binayı havaya uçuracaklardı” dedi.

Rehineler arasında bulunan bir Rus gazeteci, güvenlik güçlerinin içeriye önce az miktarda gaz vererek teröristleri kokuya alıştırdıklarını daha sonra ise miktarın artırıldığını söyledi. Bina içinde ölenlerin nasıl can verdiği henüz açıklık kazanmadı. İçeriye giren gazeteciler, bellerine patlayıcı madde bağlanmış Çeçen militanlardan bazılarını, yerde, kanlar içinde gördüler. Bazıları ise koltuklara yığılıp kalmıştı. Yer ve koltuklar tiyatro büfesine satılan yiyecek ve içeceklerin boş kaplarıyla doluydu.

Rus hükümeti, bir avuç Çeçen’in, başkentte, hükümet merkezi Kremlin’in birkaç kilometre uzağında gerçekleştirdiği baskınla ilgili olarak geniş çaplı bir soruşturma açtı.

Rusya İç İstihbarat Dairesi Başkanı Nikolay Patruşev, Çeçen militanlardan kaçan olmadığını söyledi. Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, kurtarma operasyonunun tamamlanmasından sonra televizyonda yaptığı konuşmada “İmkansızı başardık” dedi. Korkunç birkaç gün geçirildiğini belirten Putin, devamla “Yüzlerce, evet yüzlerce insanın hayatını kurtardık. Rusya’nın dizüstü çökertilemeyeceğini gösterdik” şeklinde konuştu. Devlet Başkanı, konuşmasında, başta özel birlikler olmak üzere kurtarma operasyonuna katılan tüm güvenlik personeline de teşekkür etti.

XS
SM
MD
LG