Erişilebilirlik

Katil Çocukları Tehdit Etti - 2002-10-23


Washington çevresinde, kurbanlarını uzaktan tek kurşunla vuran katilin çocukları tehdit etmesi, tedirginliği daha da artırdı. Üç eyaletle Federal Soruşturma Bürosu FBI’ı da içine alan soruşturmayı yürüten Montgomery ilçesinin polis müdürü, katilin “çocuklarınız hiç bir yerde, hiç bir zaman emniyette değil” şeklindeki mesajını dün basına okudu.

Katilin, aynı mesajda, ABD'deki bir bankaya 10 milyon dolar gönderilmesini istediği yolunda, doğrulanmayan haberler yayınlandı. Bugüne kadar rastgele belirlediği kurbanlarına uzaktan ateş eden katil 10 kişiyi öldürdü, üç kişiyi de ağır yaraladı.

Washington bölgesine korku saçan katilin mesajı, geçen hafta sonu Virginia’da bir lokantanın park yerinde işlediği cinayetten sonra elle yazılmış bir not halinde ele geçti.

Mektubun içeriği aradan üç gün geçtikten sonra Maryland eyaletinde, ilk cinayetlerin işlendiği bölge olan Montgomery ilçesinin emniyet müdürü tarafından basına açıklandı.

El yazısı mesajda, “çocuklarınız hiç bir yerde, hiçbir zaman emniyet içinde değil” deniyor.

Katilin mesajı dün, 35 yaşındaki bir otobüs sürücüsünün ölümüyle sonuçlanan cinayetten sonra açıklandı. Montgomery polisinin, katilin mesajında, basına açıklanmamasını istemesi ve yeni cinayet tehdidinde bulunması nedeniyle açıklama yapmakta geciktiği bildirildi.

Bu yüzden polisin, çocukların tehlikede olduğunu belirten açıklaması, ancak yeni işlenen cinayetten sonra yapıldı. Tehdide rağmen bölgede okullar kapatılmadı. Ancak Washington’un içindeki okullarda otobüs seferleri kaldırıldı, ailelerden çocuklarının ulaşımını üstlenmelerini istendi. Bugün birçok anne-baba çocuklarını okula kendileri götürdü.

Dünkü cinayette iki çocuk sahibi genç şöför, sabah seferlerine başlamadan önce otobüsün açık kapısının önünde günlük işleriyle ilgili kağıtları incelerken vuruldu ve hemen hastaneye kaldırılmasına rağmen kurtarılamadı.

Bu cinayette kullanılan kurşunun balistik raporu henüz alınmadığı halde, bu cinayetin de keskin nişancı katil tarafından işlendiği var sayılıyor.

Böylece 2 Ekim’den buyana 13 kişiyi uzaktan tüfekle ve tek kurşunla vuran katil, 10 kişiyi öldürmüş oldu. Basına ayrıntılı bilgi verilmemekle birlikte, polisle katil arasında bir haberleşme olduğu anlaşılıyor. Cinayetleri işlediği yerlere mesajlar bırakan katil olduğu tahmin edilen kişi, polise telefon etti.

Bu mesajın iyi anlaşılamaması üzerine polis basın toplantısında, bu kişiden yeniden telefon etmesini istedi. Polis dünkü basın toplantısında katile yeni bir mesaj göndererek, istediği işin internet aracılığıyla yapılmasına imkan olmadığını da bildirdi.

İnternet aracılığıyla yapılması istenen fakat yapılamayacağı açıklanan işin, bir banka hesabına para yatırmak olduğu tahmin ediliyor. Bazı haberlere göre katil, cinayetleri durdurmak için 10 milyon dolar istiyor.

Bu arada bu olayla ilgili soruşturmanın cinayetlerin işlendiği yerlerdeki yerel polis teşkilatlarından alınarak Federal Soruşturma Bürosu FBI’a verilmesi için çağrılar yapılıyor.

Soruşturmanın tek elde toplanması ve FBI kaynaklarının zenginliği sayesinde Washington ve çevresinde yaşayanlara korkulu günler geçirten katilin daha çabuk ele geçirileceği düşünülüyor.

XS
SM
MD
LG