Erişilebilirlik

Rusya: Denetçileri engellerse Irak'a karşı kuvvet kullanılabilir - 2002-10-18


Rusya, Birleşmiş Milletler silah denetçilerinin çalışması engellenirse, Irak’a karşı askeri kuvvet kullanılmasını kabul edebileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı İgor İvanof tarafından yapılan açıklama, Güvenlik Konseyi Irak konusunda yeni bir karar tasarısı üzerinde çalışırken Washington’la Moskova arasındaki görüş ayrılıklarının kapandığını gösteriyor.

Amerika’nın son sunduğu karar tasarısı, Irak’ın silah denetçilerine serbest çalışma izni vermezse ne olduğu açıklanmayan sonuçlarla karşılaşacağını vurguluyor. Bush yönetimi, Rusya ve Fransa’nın açıkça kuvvet kullanılacağını belirten daha sert bir karar tasarısını reddetmesi üzerine bu uzlaşma metnini önerdi. Uzlaşmaya göre, silah denetçileri Irak’ın herhangi bir ihlalini hemen Güvenlik Konseyi’ne bildiriecek ve Konsey önlem alınmasını görüşmeye başlayacak.

Fransız diplomatların da son Amerikan karar tasarısını memnunlukla karşıladıkları bildiriliyor. Ancak ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, önerilen karar tasarısının, Amerika’nın meşru savunma hakkını ortadan kaldırmadığını ve Washington’a bir askeri müdahale için ikinci bir Birleşmiş Milletler kararını bekleme koşulu getirmediğini söyledi.

XS
SM
MD
LG