Erişilebilirlik

Kongre'den Bush'a Savaş Yetkisi - 2002-10-10


Başkan Bush’a savaş yetkisi veren karar tasarısı önce Cumhuriyetçi Parti’nin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde onaylandı. Yasa tasarısının onaylanması üzerine Bush, "Büyüyen Irak tehdidi kesinlikle ele alınmalı ve bu tehdide son verilmelidir," dedi.

Ancak Temsilciler Meclisi’nde Demokrat Partililerin yarıdan fazlası, yasanın başkana gereğinden fazla yetki vermesinden kaygı duyuyor. Bu milletvekilleri, liderleri Dick Gephardt’ın tasarıyı desteklemesine rağmen red oyu kullandılar. Tasarının geçmesi üzerine konuşan Gephardt ise şöyle dedi:

"Bu demokratik tartışmayı izleyen ve Amerika’nın birlik içinde olup olmadığını merak eden düşmanlarımıza söyleyecek tek şeyim var, o da ‘hiç şüphe etmeyin’ demek. Kendisini savunan kişiler olarak birlik içindeyiz." Temsilciler Meclisi’nde onaylanmasından saatler sonra yasa tasarısı Senato’dan da geçti. Tasarıyı hazırlayarak Senato’ya sunanlardan biri olan Senatör John McCain şöyle konuştu:

"Dost ve müttefiklerimizin Saddam rejimini sadece Saddam kötü bir adam olduğu için hedef almadığımızı bilmeleri gerekir. Saddam’ın insanlığın değerlerine ters düşen diktatörlüğünü sona erdirmek için askeri müdahale yoluna gidiyoruz. Saddam’ın iktidarda kalması elindeki kaynaklarla bölgede Amerikan çıkarlarına zarar vermesi ve dolayısıyla bütün dünyayı etkilemesi anlamına gelir."

Ancak bazı Demokrat Partililer Irak’la muhtemel bir çatışmanın terörle mücadeleyi olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. Bazıları ise Bush’un Irak’a saldırı yapmayı gerektiren nedenleri henüz açıklamadığını ya da Amerika’nın bu işe kendi başına kalkışmasının tehlikeli olacağını savunuyor.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Carl Levin, buna örnek vererek, "Çin, 'isyancı bölge' olarak ilan ettiği Tayvan’ın bir güvenlik tehdidi olduğuna karar verseydi, bu gerekçeyle Tayvan’a saldırabilirdi," dedi.

Ancak, Başkan Bush’a Irak’a karşı savaş yetkisi veren yasa tasarısına karşı çıkanların çabaları sonuç vermedi. Tasarı Kongre’nin iki kanadında da onaylandı. Yasa Bush’un Irak’a müdahale etmeden önce diplomatik yolları tüketmesini ve operasyon sırasında 60 günde bir Kongre’ye bilgi vermesini öngörüyor.

XS
SM
MD
LG