Erişilebilirlik

Powell: Yeni BM Kararı Olmadan Denetçiler Irak'a Gitmemeli - 2002-10-02


Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell, BM silah denetçilerinin, koşulsuz denetimi öngören ve buna uyulmamasının sonuçlarını içeren Güvenlik Konseyi kararı olmadan Irak’a gitmemesi gerektiğini açıkladı.

Powell bu açıklamayı Iraklı yetkililer ve BM Baş Silah Denetçisi Hans Blix arasında varılan anlaşmanın ardından yaptı. Powell, Blix’i doğrudan eleştirmekten kaçındı.

Zira Blix, Viyana görüşmeleri ile ilgili olarak yarın Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirecek. Ancak Powell, düzenlediği basın toplantısında bir noktanın altını çizdi. Powell, kitle imha silahlarının yok edilmesi ile Irak’ın buna uymaması halinde, askeri müdahale ile karşı karşıya geleceğine ilişkin yeni Güvenlik Konseyi kararı olmadan, denetçilerin Irak’a gitmemesini istedi.

Bakan konuşmasında, “Irak’ın kandırmacaları, boş vaadleri ve 1998 yılında Birleşmiş Milletler'i çektikleri bataklığa bizi yeniden götürme çabalarından memnun değiliz,” dedi.

Yapılan baskının işlediğini söyleyen Powell, “Baskıyı sürdüreceğiz. Güvenlik Konseyi’ndeki diğer üyelerle birlikte çalışarak yeni bir kararın çıkmasına uğraşacağız. Bu karar, uyulmaması durumunda, ne gibi sonuçlarla karşılaşılacağını da içermelidir," dedi.

Bush Yönetimi şu anda İngiltere ile birlikte Güvenlik Konseyi’nden yeni bir karar çıkartmaya çalışıyor. Amerika, taslak metni konsey üyelerinin bilgisine sundu. Metinde Irak’ın koşulsuz ve sınırsız olarak denetime açılması öngörülüyor. Taslakda ayrıca Irak, BM kararlarını yeniden tanımaması durumunda bunun sonuçlarıyla karşılaşacağı dile getiriliyor. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Powell, bu konuda ilerleme kaydedildiğini, Rus ve Fransız meslektaşlarıyla görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Her iki ülkenin Güvenlik Konseyi kararlarını veto etme yetkisi bulunuyor. Hem Fransa hem de Rusya uzun bir süredir Saddam Hüseyin’e böyle bir ültimatom verme düşüncesine de karşı çıkıyordu.

Powell, “Bir ilerleme kaydettik. Bu arada Konsey’e üye diğer ülkelerin konu ile ilgili ciddi eleştirilerini dinledik. Görüşmeler sırasında görüş ayrılıklarını aşacağımızı umuyoruz. Ancak şu ana kadar herkesin bu işin sırt çevirilemeyecek bir konu olduğunu anladı. Eski tip bir silah denetimi mekanizmasının işlemediği anlaşılmıştır. Silah denetçilerinin elleri kolları bağlıydı. 1998’den bu yana Irak’a bir tek silah denetçisi bile adım atmadı. İki günlük Viyana görüşmelerinin ardından herşey yoluna girmiştir demek, güçtür," şeklinde konuştu. Hafta başında Viyana’daki görüşmelerde, Blix ve Iraklı yetkililer “derhal, koşulsuz ve engellemesiz bir silah denetimi” konusunda anlaşmaya vardı. Ancak 1998 yılında Birleşmiş Milletler’le Irak arasında varılan anlaşma uyarınca, 8 Devlet Başkanlığı’na bağlı sekiz binanın bu denetimin dışında bırakılması öngörülüyor.

Powell, Baş Silah denetçisi Blix’in işini iyi yaptığını, ancak Güvenlik Konseyi’nin yeni alacağı bir kararla yönlendirmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG