Erişilebilirlik

Bush'un Irak Tasarısına Çin, Fransa ve Rusya Karşı - 2002-09-28


Başkan Bush haftalık radyo konuşmasında Irak’ın silahsızlandırılması konusunda kendisine askeri güç kullanma yetkisi veren karar tasarısı üzerinde Kongre ile anlaşmaya varmak üzere olduğunu bildirdi.

Irak’ı , kimyasal ve biyolojik silahlarını imha etmesi, aksi halde bunu zorla yerine getirecekleri konusunda uyaran Bush, "Irak’ta rejimin tehkeli ve acımasız bir kişi tarafından yönetildiğini biliyoruz. Kin duyduğu insanlara karşı kullanmak üzere tahrip gücü yüksek silahlar peşinde koştuğunu da biliyoruz. Ve bu kişinin mutlaka durdurulması gerektiğini biliyoruz," dedi.

Irak, kitle imha silahlarına sahip olmadığını idda ediyor ve iddiasını kanıtlamak üzere BM silah denetçilerinin dönüşüne izin vereceğini söylüyor.

Amarikan Kongresi karar tasarısını görüşmeye gelecek hafta başlayacak. Başkan Bush, diğer yandan Birleşmiş Milletler’den yeni bir Güvenlik Konseyi kararı çıkratmak için de yoğun diplomatik çaba harcıyor. Amerika ile İngiltere’nin birikte hazırladıkları karar tasarısı taslağı, Irak’a silahsızlanma planı ve koşulsuz silah denetimlerini kabul etmesi için 7 gün süre tanıyor, aksi halde askeri müdahele ile karşılaşacağını bildiriyor.

Bush dün Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile bir telefon konuşması yaptı ve İngiltere ile hazırladıkları karar tasarısı taslağının desteklenmesini istedi. Beyaz Saray sözcüsü, Chirac’ın Bush tarafından önerilen2ı önerisini kabul etmediğini bildirdi.

Fransa, Irak’ın silah denetimini kabul etmesi için önce uyarılmasını, yerine getirmezse Güvenlik Konseyi’nden askeri güç kullanımını onaylayan ikinci bir karar çıkartılmasını öneriyor.

Fransa Cumhurbaşkanı’nın sözcüsü, Chirac’ın Bush'un önerdiği iki aşamalı karar tasarısını kabul etmediğini bildirdi. Fransa, Irak’ın silah denetimini kabul etmesi için önce uyarılmasını, yerine getirmezse Güvenlik Konseyi’nden askeri güç kullanımını onaylayan ikinci bir karar çıkartılmasını öneriyor.

Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanof da dün Irak’ın kitle imha silahları ürettiğini gösteren kesin bir kanıt bulunmadığını öne sürdü.

Dışişileri bakanı Colin Powell, Kongre’de yaptığı açıklamada Amerika ile İngiltere’nin üzerinde anlaştıkları karar tasarısı taslağının, Güvenlik Konseyi’nin diğer üç üyesi Rusya, Fransa ve Çin tarafından da kabul edilmesinin güç olacağını itiraf etti.

Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ise, Başkan Bush’un Irak’a askeri operasyon için hala karar vermediğini belirtirken hedefin Saddam Hüseyin’i öldürmek değil iktidardan uzaklaştırmak olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG