Erişilebilirlik

Rumsfeld: Bazı Müttefiklerin Desteğini Sağladık - 2002-09-25


Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Irak konusunda bazı NATO müttefiklerinin desteğini sağladığını söyledi. Rumsfeld, hangi NATO üyelerinin Amerika’nın Irak politikasını desteklediğini açıklamadı. Ancak Rumsfeld, Irak’ın yönelttiği tehditlerle ilgili Amerikan görüşüne daha birçok NATO müttefikinin katılmasını beklediğini bildirdi.

Bu arada İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Güvenlik Konseyi’nden Irak’la ilgili sert bir karar çıkarılması konusunda Amerika ve İngiltere’ye destek verdi. Berlusconi, parlamentoda yaptığı konuşmada, açık bir Konsey kararının gerektiğini belirtirken, hiçbir şey yapmamanın bedelinin çok büyük olacağına işaret etti. İtalya Başbakanı Bağdat’ın erteleme, geciktirme ve kandırma taktiklerine son vermesini sağlamayı öngören bir karar çıkartma çabalarında, İtalya ve Avrupa’nın müttefikleri Amerika’yı desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Senato çoğunluk lideri Demokrat Partili Tom Daschle, Başkan Bush’u, Irak'la savaş konusuna siyaset karıştırmakla suçladı. Daschle Senatoda yaptığı konuşmada, Bush’un dünkü “Demokratların kontrolündeki Senato Amerikan halkının güvenliğiyle ilgilenmiyor” şeklindeki sözlerini örnek gösterdi. Senatör Daschle, başkanın bu açıklamasını kabul edilemez olarak tanımlayarak, Bush'u özellikle İkinci Dünya Savaşı ve Vietnam’da savaşmış Demokratlardan özür dilemeye çağırdı. Daschle, Başkan yardımcısı Dick Cheney’i de bir Cumhuriyetçi adayın desteklenmesi için yaptığı konuşma nedeniyle eleştirdi. Cheney, seçmenlerden Cumhuriyetçi adayı, “savaş çabalarına yardım “amacıyla desteklemelerini istemişti. Başkan Bush, Demokratların eleştirileri konusunda ne düşündüğü sorulduğunda, Irak’a müdahale konusunda Amerikan halkından destek aramaya devam edeceğini söyledi.

Senato Silahlı Kuvvetler ve Dış İlişkiler komisyonları, Irak konusunu bugün görüşmeye başlıyor. İki Kongre üyesi de Irak’ta halkın durumunu incelemek ve askeri çatışmayı önlemek amacıyla yarın Bağdat’a gidiyor. Öteyandan Çin, Irak’ı askeri çatışmadan kaçınmak için “son şansını” kullandığı yolunda uyardı. Resmi yayın organı “Çin Günlüğü” gazetesi, baş makalesinde Bağdat’ı BM silah denetçilerine hemen izin vermeye çağırdı. Gazete, aksi halde Başkan Bush’un eline Irak’a saldırı için mazeret vereceğini vurguladı.

XS
SM
MD
LG