Erişilebilirlik

Arafat'ın Kararagahı Çevresindeki Halka Daralıyor - 2002-09-21


Yaser Arafat’ın Ramallah kentindeki karargahını kuşatma altında tutan İsrail güçleri, iki günlük bombardımandan sonra sağlam kalan tek yapı olan, Arafat’ın özel ofisinin çevresindeki halkayı gittikçe daraltıyor.

Bombardıman sonucu yıkılan binalardan gece dumanlar çıktı. Arafat’ın zarar görmediğini söyleyen Filistinli yetkililer, binada Arafat’ın ve yardımcılarının korunduğu yerin bombardıman sonucu çökmesinden endişe duyduklarını açıkladılar.

Arafat bugün yaptığı açıklamada İsrail’de sivil halka yapılan saldırıların durdurulmasını istedi.

Bu hafta meydana gelen 7 kişinin ölümüne ve çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açan iki intihar saldırısının ardından İsrail, Arafat’ın karargahına üçüncü kez saldırıda bulundu.

İsrail, Arafat’ın karargahında olduğuna inandığı ve aranan 20 kadar Filistinlinin teslim edilmesini istiyor. Karargahta bulunan Filistinlilerden bir kısmı teslim oldu ancak İsrail bu kişilerin arananlar arasında olup olmadığını henüz açıklamadı.

Filistinlilerin isteği üzerine Cuma günü acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi karar alamadan dağıldı. Konseyin Pazartesi günü yeniden toplanması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG