Erişilebilirlik

Filistin Parlamentosu Toplanıyor - 2002-09-08


Filistin Parlamentosu 9 Eylül'de Ramallah’ta toplanıyor.

2 yıl aradan sonra düzenlenen meclis toplantısına İsrail’in yasak koyduğu 14 milletvekili katılamıyor.

Toplantıya katılamayan milletvekillerin özel televizyon bağlantısıyla oturuma iştirak edecekleri bildiriliyor.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron geçtiğimiz hafta toplantı için olur vermiş ancak terör eylemlerine karışmışların bu toplantıya katılmasının engelleneceğini söylemişti.

Konsey Genel Sekreteri İbrahim Abu El-Nacar, yasağa rağmen toplam 86 üyenin toplantıya katılacağını ve yeni kabinenin andiçerek göreve başlayacağını bildirdi.

Filistin Parlamentosu çatışmaların başladığı 2000 yılı Eylül’ünden bu yana toplanamamıştı. Bu süre içinde çoğu Filistinli olmak üzere en az 2000 kişi hayatını kaybetti. Parlamento Sözcüsü, Yasser Arafat’ın Pazartesi günkü toplantıda önemli bir konuşma yapacağını açıkladı. Arafat, yönetimde reform yapması için ABD ve İsrail’in yoğun baskıları altında bulunuyor. Filistin yönetiminde reform barış görüşmeleri için ön koşul olarak kabul ediliyor.

Yeni Filistin güvenlik biriminin eğitimine bu ay başlanacağını ve bunun iyi bir başlangıç olduğunu söyleyen Başbakan Şaron, Filistin polisinden militanların saldırılarını durdurmalarını bekliyor. İsrail Başbakanı, bunun gerçekleşmesi durumunda askerlerini Batı Şeria ve Gazze’den çekebileceğini bildirmişti.

XS
SM
MD
LG