Erişilebilirlik

Bush ve Blair Irak Konusunda Kaygılı - 2002-09-08


Başkan Bush uydulardan çekilen fotoğrafların, Irak'ın kitle imha silahları üretmekte olduğunu gösterdiğini söyledi. Bush bu açıklamayı, Cumartesi günü, Washington yakınındaki Camp David başkanlık dinlenme evinde İngiltere Başbakanı Tony Blair'le görüştükten sonra yaptı. Görüşmede, Irak'a karşı izlenecek tutum üzerinde duruldu.

Başkan Bush Irak liderinin, teröristlere, kimyasal, biyolojik ve nükleer silahlar sağlayabileceğini ve bunun önlenmesi gerektiğini savunarak Saddam Hüseyin'e karşı uluslararası eyleme geçmek için destek toplamaya çalışıyor.

Bush, Başbakan Blair'le görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada "Saddam Hüseyin gibi bir diktatör kitle imha silahlarına sahip olursa sadece kendi çevresini tehdit etmekle kalmaz, Amerika'ya da İngiltere'yi de tehdit eder" diye konuştu. Başkan Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi tarafından yayınlanan fotoğrafların Irak'ın silah üretim merkezlerinde ne olduğu anlaşılmayan bir inşaat faaliyetini gösterdiğini söyledi. Bush, "Uluslararası topluluğu harekete geçme konusunda ikna etmek için bundan başka kanıt gerekir mi?" diye sordu.

İngiltere Başbakanı Tony Blair de Irak'ın kitle imha silahları programının, görmezden gelinmesi mümkün olmayan bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Bu durum karşısında hareketsiz kalmanın mümkün olmadığını belirten Blair, Bush'la görüşmesinde bu tehditle nasıl başa çıkılacağı konusunda doğru stratejiyi belirlemeye çalıştıklarını belirtti.

Başkan Bush Cuma günü de telefonla Rusya, Çin ve Fransa liderleriyle görüşerek Irak'ın teşkil ettiği tehdit karşısında izlenebilecek yolları ele aldı. Bush'un bu liderlere, Irak'a karşı Amerikan askeri gücünü kullanıp kullanmama konusunda henüz karar vermediğini söylediği bildirildi.

Bu liderlerden Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Bush'a, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin onayını almadan Irak'a saldırmaması gerektiğini söylediği, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de Irak'ın silah üretim programıyla ilgili kaygılar konusunda diplomatik yaklaşımları benimsemek gerektiği üzerinde durduğu bildirildi.

Başkan Bush'un, Irak lideri Saddam Hüseyin'e karşı sert bir tutum izleme çağrısını destekleyen az sayıdaki Amerikan müttefikinden biri olan İngiltere Başbakanı Blair, Camp David'de Bush'la görüştükten sonra yaptığı açıklamada Amerika ve İngiltere'nin, Irak konusunda mümkün olan geniş tabanlı desteği sağlamak için çalıştığını söyledi. Blair, Irak meselesinin uluslararası topluluğun tamamını ilgilendirdiğini ancak Birleşmiş Milletler yolunun, bu sorunla başa çıkmayı önlemek için değil, tersine sorun üzerine eğilmek için kullanılması gerektiğini belirtti.

Başkan Bush'un Perşembe günü New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na hitaben yapacağı konuşma sırasında örgüt üyelerine, Irak liderini, Birleşmiş Milletler'ce alınmış olan silah denetimleri konusundaki kararlara uymaya zorlamaları için çağrıda bulunması bekleniyor.

Başkan Bush, Irak'a karşı harekete geçmek için uluslararası destek sağlama çabasını Pazartesi günü Kanada Başbakanı Jean Chretien'le görüşerek sürdürecek.

XS
SM
MD
LG