Erişilebilirlik

Powell Dış Destek Arıyor - 2002-09-04


ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Irak'ın kitle imha silahları elde etmek için yoğun çaba harcadığını ve Bush yönetiminin, Saddam Hüseyin'in bu çabasının askeri eylemle de olsa mutlaka durdurulması gerektiği konusunda dünyayı ikna etme zamanının geldiğini söyledi.

Powell bu açıklamayı, Güney Afrika'daki Johannesburg Dünya Zirvesi sonunda ve aralarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de bulunduğu dünya liderleriyle görüşmelerinden sonra yaptı.

Powell zirvenin son gününde (Çarşamba) zamanının büyük bölümünü Amerika'nın Irak stratejisi konusunda soruları yanıtlamakla geçirdi. Powell, görüştüğü bütün liderlerin, Irak konusunda birşey yapılması gerektiği konusunda ABD'yle aynı görüşte olduklarını söyledi.

Powell diğer liderlerle görüşmelerinde Irak'ın kitle imha silahları, bunların uygar dünya için oluşturduğu tehdit ve Birleşmiş Milletler çerçevesinde ve uluslararası topluluk olarak bu konuda ne yapılabileceği gibi konular üzerinde durulduğunu bildirdi.

Irak, 11 yıl önce Körfez Savaşı sonunda ortadan kaldırmayı kabul ettiği silahları hala elinde bulundurduğu yolundaki haberleri yalanlıyor. Bu arada Bush yönetimi yetkililerinin, Irak'a silah denetçilerinin tekrar gönderilip gönderilmemesi konusunda farklı görüşler taşıdıkları anlaşılıyor. Başkan Yardımcısı Dick Cheney buna gerek olmadığını çünkü geçmişte Birleşmiş Milletler denetçilerine, Irak'ta gerektiği gibi denetleme yapma imkanı tanınmadığını söylüyor.

Dışişleri Bakanı Powell ise denetçilerin geri dönmesini desteklerken Amerika'nın önümüzdeki günlerde dünyaya Irak'ın yeniden silahlanmaya başladığı ve bunun durdurulması gerektiğini gösteren sağlam kanıtlar sunmaya başlayacağını bildirdi.

Powell Johannesburg'da yaptığı açıklamada, "İstihbarat bilgileri açıkça Irak'ın kitle imha silahlarına sahip olduğunu, yenilerini geliştirmeye ve bu silahları bir operasyonda kullanılabilir hale getirmeye çalıştığını gösteriyor" dedi.

ABD'nin Avrupa ve Orta Doğu'daki müttefikleri Irak'a savaş açılmasına karşı çıkıyor. Dışişleri Bakanı Powell, Washington'un elindeki bilgileri açıkça ortaya koymasıyla bu tutumun değişeceğine inandığını söyledi. Ancak Powell, Amerika'nın, mecbur kalırsa Irak'a karşı tek başına da harekete geçeceğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG