Erişilebilirlik

Cheney: Saddam Durdurulmalı - 2002-08-29


ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Saddam Hüseyin'in kimyasal silahlara sahip olduğundan kuşkusu bulunmadığını söyledi ve Irak Lideri'nin nükleer güç edinmeden, durdurulması gerektiğini vurguladı.

Cheney, Perşembe günü Teksas'da, Kore Savaşı'nda görev yapmış olan Amerikalı askerlere hitaben yaptığı konuşmada, dünya barışı açısından nükleer silah edinmiş bir Irak'tan daha ciddi bir tehdit olamayacağını belirtti.

Başkan Yardımcısı, Saddam Hüseyin'in silahlarını Ortadoğu'ya hükmetmek ve dünyanın enerji kaynaklarını ele geçirmek için kullanacağını da belirtti.

Dick Cheney, BM denetçilerinin Irak'a geri dönüşünün yeterli bir önlem olmayacağını, Bağdat'ı silahlardan arındırmak için somut adımlar atılması gerektiğini kaydetti.

Cheney, Başkan Bush'un Irak'a askeri bir müdahele yapılıp-yapılmaması konusundaki kararını vermeden önce tüm seçenekleri gözden geçirdiğini de belirtti.

Cheney konuşmasında, ABD'nin Irak halkını özgürleştirmek istediğini, Washington'un Irak'ın yeniden imarı için Afganistan'dakine benzer çalışmalarda bulunacağını vurguladı. Başkan Yardımcısı, Irak halkının ABD'yi bir dost ve müttefik olarak görmeleri gerektiğine işaret etti.

XS
SM
MD
LG