Erişilebilirlik

Bush, Suudi Arabistan Büyükelçisiyle Görüştü - 2002-08-28


Başkan Bush tatilini geçirmekte olduğu Teksas'ın Crawford kasabasındaki çiftliğinde Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Prens Bender'le görüştü. Bush ve büyükelçinin Orta Doğu'da barış planları ve Irak'a karşı askeri eylem ihtimali üzerinde durdukları açıklandı. Beyaz Saray, Başkan Bush'un, Irak lideri Saddam Hüseyin'i işbaşından uzaklaştırmak için askeri eyleme girişme konusunda bir karar vermediğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer görüşmede İsrail'le Filistinliler arasındaki şiddet olaylarını önleme yolları üzerinde durulduğunu, ayrıca Orta Doğu'da barış yolları, terörizme karşı savaş ve Suudi Arabistan'ın bu savaştaki işbirliğinin ele alındığını söyledi.

Fleischer, görüşmede Irak konusunun da ele alındığını söylerken şöyle konuştu: "Başkan herhangibir karar vermediğini, Orta Doğu ve Irak konusunda Suudi Arabistan ve diğer ülkelerle danışmalara devam edeceğini vurguladı. Başkan, Saddam Hüseyin'in dünya ve bölge barışı için bir tehlike teşkil ettiğini ve Saddam Hüseyin işbaşından uzaklaştırıldığı taktirde dünyanın da bölgenin de daha güvenli hale geleceğini açıkça belirtti."

Suudi Arabistan'ın, Amerika'nın Irak'a saldırmasına karşı olduğu biliniyor. Suudi hükümeti Amerika'nın Irak'a saldırmak için Suudi Arabistan'daki üsleri kullanmasına izin vermeyeceğini açıklamış bulunuyor.

Bu tutum Amerikan medyasında Suudi Arabistan'ın teröristleri desteklediği yolunda iddialara yolaçıyor. 11 Eylül saldırılarında ölen kişilerin akrabalarından oluşan 700 kişilik bir grup bu ayın başlarında Üsame bin Ladin'in terörist şebekesini mali açıdan destekledikleri gerekçesiyle Suudi Arabistan ve Sudan hükümetleri aleyhinde dava açtı.

Beyaz Saray Sözcüsü Fleischer, Başkan Bush'la Suudi Arabistan büyükelçisi arasındaki görüşmede bu davanın gündeme glmediğini ancak Başkanın, Suudi Arabistan krallığının terörizmle savaş konusundaki kararlılığına olan güvenini dile getirdiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG