Erişilebilirlik

Cheney: 'Askeri Operasyon Gerekli' - 2002-08-27


Başkan Yardımcısı Dick Cheney, sert ifadeler taşıyan bir konuşmayla, Beyaz Saray'ın Irak'a karşı askeri eyleme geçme düşüncesinin gerekçelerini açıkladı.

Tennessee eyaletinin Nashville kentinde Amerikalı eski muhariplerin bir toplantısına hitaben konuşan Cheney, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in kitle imha silahları geliştirme yönünde politikalar izlediği konusunda kuşkuya yer bulunmadığını söyledi.

Bu silahların teröristlerin eline geçme tehlikesinin büyük olduğunu belirten Cheney şöyle konuştu: "Bunu görmezden gelip, en iyiyi umud ederek bu sorunun çözümünü bizden sonraki bir yönetime bırakmak niyetinde değiliz." Başkan Yardımcısı Cheney, bir askeri eylemin ertelenmesi yönündeki görüşleri çok hatalı olduğunu, Saddam Hüseyin'e daha fazla zaman tanınırsa daha tehlikeli hale geleceğini savundu.

Bu arada New York Times gazetesi, Bağdat hükümetinin kent merkezlerinde yeni askeri koruganlar inşa etmeye başladığını bildirdi. 1991 Körfez Savaşı'nda Amerika öncülüğündeki kuvvetler Irak ordusunu kolaylıkla yenilgiye uğratmıştı. Ancak uzmanlar Körfez Savaşı'nın büyük ölçüde çölde cereyan ettiğini ve bu kez savaşın şehir merkezlerinde de devam etmesi halinde Amerika'nın, askeri kayıplarını en düşük düzeyde tutma politikasının işe yaramayabileceğini söylüyorlar.

XS
SM
MD
LG