Erişilebilirlik

Çin-ABD Yakınlaşması - 2002-08-26


ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage, Çin’in füze ihracatıyla ilgili yeni yönetmeliğini memnunlukla karşıladı. Ancak Armitage, Washington’un buna Amerikan ticari uydularının Çin roketleriyle fırlatılmasına uyguladığı yasağı kaldırararak karşılık vermeye henüz hazır olmadığını açıkladı. Armitage bu açıklamayı bugün Pekin’de Çinli liderlerle görüşmesinden sonra yaptı. Görüşmelerden birkaç saat önce Çin füze teknoloji ihracatını daha sıkı denetleyen yeni bir yönetmelik açıklamıştı. Yeni yönetmelik, ihracatçılara resmi başvuruda bulunma ve tüm teknoloji transferlerinin Çin hükümeti tarafından onaylanması şartını getiriyor.

Armitage ayrıca Bush Yönetiminin, Çin’in ayrılıkçı bir Müslüman grubu terörist örgütler listesine koyması için yaptığı başvuruyu kabul ettiğini de söyledi.

Doğu Türkistan İslamcı Haraketi adlı örgütün listeye alan Pekin, örgütü, Şincan adını verdiği Doğu Türkistan’da suikast ve bombalama eylemleri düzenlemekle suçluyor. Çin, Şincan’da terörizmle savaştığını, eyaletteki Müslüman ayrılıkçıların Üsame bin Ladin’le ilişkisi olduğunu öne sürüyor.

Uluslararası İnsan Hakları kuruluşları ise Çin’in Şincan’da Müslüman Uygurlara karşı aldığı sert önlemleri eleştiriyor. İnsan hakları örgütleri, Çin’i ABD öncülüğünde terörizme karşı açılan savaşı Müslüman azınlığı ezmek için kullandığını bilidiriyor. Çin ise bu iddiayı reddediyor.

XS
SM
MD
LG