Erişilebilirlik

Johannesburg'da Göstericilere Uyarı - 2002-08-25


Johannesburg’da yarın başlayacak Birleşmiş Milletler Çevre Zirvesi öncesinde Güney Afrikalı dışişleri bakanı göstericileri uyardı ve anarşiye izin verilmeyeceğini söyledi.

Bakan Dlamini-Zuma, göstericilerin özgür olduğunu ancak yasalara uygun ve barışçı davranmalarını istedi.

Yüzlerce protestocunun çıkardığı olaylar polis tarafından bastırılırken yaralanan olmadı. Zirve boyunca protesto gösterisi yapacaklarını bildiren 300 kişilik grup, Johannesburg’daki toplantıların şirketlerin çıkarlarını korumaya yönelik olduğunu öne sürüyor.

On gün sürecek zirve boyunca bölgedeki polis gücüne ek olarak 8 bin kişilik takviye yapıldı. Polis, Güney Afrika’daki tek nükleer tesise girerek “nükleer tesis Afrika dışına” pankartı asan 12 Yeşilbarış eylemcisini, mülkiyete tecavüz suçuyla tutukladı ve daha sonra serbest bıraktı.

Zengin ve yoksul ülkeler arasındaki farkı azaltmaya yönelik çeşitli önlemlerin zirve başlamadan önce ele alndığı ancak anlaşmazlıklara çözüm bulunamadığı, zengin ülkelerin yeni yardımlar konusunda çekimser kaldığı bildiriliyor.

Hazırlanan 70 sayfalık plana göre zengin ülkelerin yoksullara yardım ederek fakirliği yarı yarıya azaltması hedefleniyor. Planın temeli 10 yıl önce Brezilya’da Rio de Janeiro’da yapılan çevre zirvesinde ortaya atılan önerilere dayanıyor.

Zirveye 12 binden fazla temsilci katılıyor. Afrikalı liderlerin ısrarına rağmen Başkan Bush zirveye katılmayacağını, Afrika ülkeleri turuna önümüzdeki yıl çıkacağını söylerken, Amerika’yı zirvede Dışişleri Bakanı Colin Powell temsil edecek.

Türkiye’den zirveye Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında bir heyet katılacak. Sezer, liderler zirvesinde “sürdürülebilir kalkınma ve çevre” konusunda Türkiye’nin bulunduğu yeri anlatacak ve zirve sonunda hazırlanan siyasi bildiriyi imzalayacak.

Çevre Bakanı Fevzi Aytekin’in de katılacağı toplantılarda Türkiye’nin hazırladığı “ulusal rapor” dünya ülkelerine sunulacak. Raporda yoksullukla mücadele, yönetişim, iş dünyası ve sanayi, bilgi ve iletişim, iklim değişikliği, ile biyolojik çeşitliliğin korunması gibi konular var.

XS
SM
MD
LG