Erişilebilirlik

FBI Senatörleri Soruşturuyor - 2002-08-24


Amerikan Federal Soruşturma Dairesi, 17 Senatör hakkında soruşturma yürütüyor. Daire yetkilileri, Senato İstinbarat Özel Komisyonu üyelerinin, 11 Eylül saldırılarına ilişkin gizli bilgileri, yasalara aykırı bir şekilde, basına sızdırıp-sızdırmadıklarını belirlemeye çalışıyor.

Soruşturma çerçevesinde FBI, 17 senatörden telefon kayıtlarını ve acendalarını kurum yetkililerine teslim etmelerini istedi.

Senatörlerin katıldığı Haziran ayındaki gizli bir oturumda Ulusal Güvenlik Dairesi’nin 11 Eylül saldırılarını önlemede yetersiz kaldığını gösteren bilgiler ele alınmıştı. Bu oturumdan sonra basına sızan haberlere göre Ulusal Güvenlik Dairesi, 11 Eylül günü, Arapça olarak “maç başlamak üzere”, “yarın sıfır saati” gibi ifadelerin kullanıldığı bir telefon konuşmasını kayıtlarına almış, ancak bu konuşmalar ancak 12 Eylül günü İngilizce’ye tercüme edilmişti.

Senato Özel İstihbarat Komisyonu Başkanı Floridalı Demokrat Senatör Bob Graham, soruşturma çerçevesinde FBI ile tam işbirliği yaptıklarını söyledi.

FBI yetkilileri ise yorumda bulunmadı.

Amerikalı politikacılar, oturumlar sırasında dile getirdikleri görüşler konusunda yargı bağımsızlığına sahip. Ancak gizli bilgilerin sızdırılması suç ve hukuk uzmanlarına göre bu tür bir suç yargıdan muaf değil.

XS
SM
MD
LG