Erişilebilirlik

İsrail Çekilme İşlemini Durdurdu - 2002-08-23


İsrail, işgal ettiği topraklardan çekilme operasyonunu askıya aldı.

İsrail tarafından yapılan açıklamada, Filistin Yönetimi, militan Filistinlilerin İsraillileri hedef alan saldırılarını durdurmadığı sürece çekilme işleminin askıya alınacağı belirtildi. Bu açıklama İsrailli General Moshe Kaplinski'yle Filistinli karşıtı, General Hacı İsmail arasında Cuma günkü görüşmeden sonra yapıldı. General Kaplinski, "Filistinli teröristler" diye nitelediği grupların eylemleri Filistin Yönetimi tarafından kontrol altına alınmadığı sürece çekilmeyi durduracaklarını söyledi.

İsrail, Batı Şeria'daki Beytüllahim'den çekileceğini, Gazze Bölgesi'yle yine Batı Şeria'daki El Halil'den çekilmeyi de prensip olarak kabul ettiğini açıklamıştı. Ancak bu planlar, şiddet olaylarının sürmesi nedeniyle askıya alındı.

Gazze bölgesinde, İsrail askerleri, Musevi yerleşim birimlerine sızmaya çalışmakla suçladıkları iki Filistinli’yi vurarak öldürdüler. Başbakan Ariel Şaron'un Sözcüsü Dore Gold, bu olayın, çekilme konusunda ihtiyatla hareket etme gerektiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Çekilme işlemi durdurulmakla birlikte, İsrailli ve Filistinli yetkililer arasında, Batı Şeria ve Gazze'deki insani sorunları ele alıp bunlara çözüm aramak amacıyla görüşmelere devam edeceklerini açıkladılar.

XS
SM
MD
LG