Erişilebilirlik

Irak Operasyonu İstihbarat Raporlarına Bağlı - 2002-08-17


Başkan Bush Irak’la ilgili kararını, son istihbarat raporlarına dayandıracağını söyledi. Bush, karar alırken, ABD ve müttefiklerinin çıkarlarının en iyi ne şekilde korunacağına da dikkat edeceğini belirtti.

Başkan Bush, Irak Lideri Saddam Hüseyin’i iktidardan uzaklaştırmak için bir askeri operasyon düzenlenmesi konusunda ABD'de devam eden tartışmaları yakından takip ettiğini söyledi ve bunun normal demokratik bir süreç olduğunu kaydetti. Bush, bununla birlikte, Irak Lideri’nin komşularına sorun çıkarttığının ve kitle imha silahları edinmek istediğinin unutulmaması gerektiğini söyledi.

Başkan Bush’a, askeri operasyona başvurmaması konusunda uyarıda bulunanlar arasında Cumhuriyetçiler de bulunuyor. Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Brent Scowcroft gibi bazı Cumhuriyetçiler de, müttefiklerin desteği olmadan bu tür bir operasyonun yapılmaması gerektiğini söylüyor. Ancak İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Dışişleri Bakanı Şimon Perez Amerika’ya, Irak’a karşı derhal harekete geçmesi konusunda baskı yapmaya çalışıyor.

XS
SM
MD
LG