Erişilebilirlik

Bush: 'Kesin Tarih Yok' - 2002-08-11


Başkan Bush, Irak’a saldırı konusunda tarih belirlemediğini, bir askeri harekatın bu yıl yapılmasının şart olmadığını söyledi. Teksas’daki çiftliğinde dinlenen Bush, gazetecilere, Irak Lideri Saddam’a karşı kullanabileceği değişik yöntemleri olduğunu belirtti. Bush, Saddam Hüseyin gibi liderlerin kitle imha silahlarına sahip olmasının doğurabileceği tehlikeleri Amerikan halkının bildiğini söyledi. Başkan Bush, müttefik ülkeler ve Iraklı muhaliflerle Bağdat rejimiyle ilgili danışmalarına devam ettiğini de vurguladı.

Bu arada Iraklı muhalif gruplar, Saddam Hüseyin’in iktidardan uzaklaştırılması halinde demokratik bir yönetim için ortak hareket etme kararı aldı. Washington’da Dışişleri ve Savunma Bakanlığı yetkilileriyle biraraya gelen 6 muhalefet grubunun lideri, görüşmelerde Irak’ın geleceğine ilişkin beklentilerini dile getirdiler. Iraklı muhalif liderler, Washington’un Saddam iktidarını devirme konusundaki “ciddi ve kararlı tutumunun” kendilerine cesaret verdiğini söylediler. Video-konferans yoluyla Başkan Yardımcısı Dick Cheney’le de görüşen Iraklı muhalif grupların Avrupa’da da temaslarda bulunması bekleniyor.

Washington'daki görüşmelerin başlıca konusu, Saddam’ı devirmek isteyen Iraklı muhalif gruplar arasında birlik oluşturulmasıydı. Amerikalı yetkililer, bu görüşmeleri, Bush yönetiminin bugüne kadar Iraklı muhalifleri birleştirme konusunda yaptığı en önemli girişim olarak nitelediler.

Görüşmelere merkezi Londra’da bulunan Irak Ulusal Kongresi ile Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Kürdistan Demokratik Partisi temsilcileri katıldı. Katılımcılar arasında İran’da faaliyet gösteren Iraklı Şii gruplar da vardı. Irak Türkmen Cephesi Washington'dan Temsilcisi Orhan Ketene, Amerika'nın Sesi Türkçe Bölümü'ne yaptığı açıklamada, görüşmelerin, özellikle Iraklı Kürt gruplar arasındaki anlaşmazlıkları gidermek amacıyla düzenlendiğini, bu nedenle Türkmenlerin bu görüşmelere dahil edilmediğini söyledi. Washington görüşmeleri sonunda Iraklı gruplar adına konuşan Irak Ulusal Kongresi sözcüsü Hamid El-Bayati, Bağdat’taki baskıcı rejimin iktidardan uzaklaştırılıp, yerine parlamenter ve demokratik bir rejim getirilmesi konusunda tarafların görüş birliği içinde olduğunu söyledi. Merkezi İran’da bulunan Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi adlı örgütün lideri El-Bayati, önümüzdeki aylarda Avrupa’da daha geniş kapsamlı bir siyasi konferans yapacaklarını da açıkladı. El-Bayati, Körfez Savaşı sonunda Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde Amerikalı yetkililerden can güvenliği garantisi istediklerini de söyledi. Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey bir yetkilisi de Amerika’nın uçuşa yasak bölge uygulamasını sürdürmeye kararlı olduğunu yineledi ve Saddam Hüseyin’in Kürtler’e saldırması halinde Washington’un karşılık vereceğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan görüşmelere Savunma Bakanlığı yetkilileri de katıldı. Görüşmeye kısa bir süre için Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın da katıldığı bildirildi. Powell'ın, “hepimizin ortak hedefi Irak halkının özgürlüğe kavuşmasıdır” dediği bildirildi.

XS
SM
MD
LG