Erişilebilirlik

Dağlık Karabağ'da Seçim - 2002-08-11


Dağlık Karabağ’da Rusya, Azerbaycan ve Avrupa Birliği’nin karşı çıkmasına rağmen cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı.

Başkent Stepanakert’deki Seçim Kurulu, 90 bin kayıtlı Ermeni seçmenden yüzde 25’nin oyunu kullandığını açıkladı. Seçimin geçerli sayılması için en az 22 bin seçmenin oy kullanması gerekiyordu. Oyverme işleminin olaysız geçtiği bildirildi.

Görevdeki Cumhurbaşkanı Arkady Gukasyan’ın, dört adayın katıldığı seçimi önde bitirmesi bekleniyor. Gukasyan seçime karşı çıkan herkesin demokrasiye de karşı çıktığını önesürdü. Gukasyan, Dağlık Karabağ sorununa barışcı çözüm bulunmasını desteklediğini ancak bölgenin yeniden Azerbeycan yönetimi altına girmesine şiddetle karşı olduğunu da söyledi.

Rusya, Azerbaycan ve Avrupa Birliği bugünkü cumhurbaşkanlığı seçimini, Azerbeycan’ın toprak bütünlüğüne yönelik bir girişim olarak kınadı. Eleşitirileri reddeden Ermenistan ise Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ üzerinde hak iddia edecek hiçbir gerekçesi olmadığını öne sürdü.

Dağlık Karabağ'in Ermeni yöneticileri, 1988’de Azerbaycan'dan bağımsızlık ilan edince, Azerbaycan'la Ermenistan ve Dağlık Karabağ Ermenileri arasında savaş çıkmıştı. 6 yıl süren ve 1994’de ateş-kes'le sona eren savaşta 35 bin kişi ölmüş, çoğu Azeri olmak üzere iki taraftan yaklaşık 1 milyon kişi evlerini terketmek zorunda kalmıştı.

Ateş-kes'in sekiz yıldır sürmesine rağmen soruna siyasi çözüm bulma konusunda bir ilerleme sağlanamadı.

XS
SM
MD
LG