Erişilebilirlik

Iraklı Muhalifler Washington'da - 2002-08-09


ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları'nın üst düzey yetkilileri Cuma günü Washington’da Iraklı 6 muhalefet grubunun liderleriyle görüştü. Bush yönetimi bu grupları birbirleriyle işbirliği yapmaya ikna etmeye çalışıyor. Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan toplantılarda Saddam Hüseyin sonrası Irak’ta ortaya çıkacak durum gözden geçiriliyor.

Toplantıya Irak Ulusal Kongresi adlı şemsiye kuruluşun lideri Ahmet Çelebi’yle Kuzey Irak’taki 2 büyük Kürt grubunun temsilcileri de katılıyor. Saddam Hüseyin’in islamcı ve kralcı muhalifleri de toplantıya katılanlar arasında.

Iraklı muhalefet gruplarının temsilcileri CUmartesi günü de Başkan Yardımcısı Dick Cheney’le bir uydu-konferansa katılacak.

Irak Ulusal Kongresi Sözcüsü Şerif Ali, Perşembe günü Washington’da düzenlediği basın toplantısında Amerikalı yetkililerle görüşmelerde bütün muhalefet gruplarının ortak bir tutum izleyeceğini umduklarını söyledi. Şerif Ali, ABD Irak’a karşı harekete geçtiği takdirde uzun bir askeri harekata gerek olacağını, Irak Lideri'ne gösterilen desteğin giderek azaldığını ve ordu dahil, kendisini savunacak kimsenin kalmayacağını bildirdi.

ABD Kongresi 1997 yılında Irak Ulusal Kongresi’ni desteklemek için 100 milyon Dolar'lık yardım yapılmasını onaylamıştı. Merkezi Londra’daki grup bir süredir ABD Dışişleri Bakanlığı’yla bu paranın nasıl harcandığıyla ilgili anlaşmazlık içinde. Amerikalı yetkililer son aylarda diğer Iraklı rejim aleyhtarı gruplarla da ilişki geliştiriyor.

Son günlerde ABD'nin Saddam Hüseyin’i devirmek amacıyla Irak’a bir askeri müdahalede bulunacağı yolundaki haberler yoğunlaştı. Irak Lideri de Çarşamba günü yaptığı açıklamada herhangi bir dış askeri müdahalenin sert bir şekilde karşılık göreceği uyarısında bulundu.

Beyaz Saray yetkilileri, Saddam Hüseyin’in konuşmasının Başkan Bush’un Irak’la ilgili görüşlerini değiştirmediğini söylerken Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Reeker, uyarıyı blöf olarak niteledi. Sözcü Reeker, Saddam Hüseyin’in açıklamalarının, uluslararası alanda yalnız kalmış bir diktatörün Birleşmiş Millletler Güvenlik Konseyi’nin kararlarına uymayacağını gösteren yeni bir kanıt olduğunu söyledi. Reeker, Irak’ın silahsızlanmasının şart olduğunu tekrarladı, Başkan Bush ve Dışişleri Bakanı Powell’ın bunu açıkça belirttiklerini hatırlattı. Dışişleri Sözcüsü, Saddam Hüseyin rejiminin Irak halkı, Irak’ın komşuları, uluslararası barış ve istikrar için ciddi bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü de Başkan Bush’un Irak’la ilgili kesin kararını vermediğini, yönetimin izlenecek yol konusunda Kongre ve müttefikleriyle danışmalarda bulunacağını tekrarladı.

XS
SM
MD
LG