Erişilebilirlik

Saddam Hüseyin Meydan Okudu - 2002-08-08


Irak Lideri Saddam Hüseyin, tüm Arap halklarını saldırganlara karşı çıkmaya çağırırken ülkesine saldıran herkesin onur kırıcı biçimde öleceğini söyledi. Saddam işledikleri büyük hatalar sonucu ölen kötü ruhlu kişilerin tabutlarını kendi sırtlarında taşıyacağını önesürdü.

Ancak Irak Lideri, İran-Irak savaşının sona ermesinin 14. yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada uluslararası hukuk ve uluslararası kararlara dayalı barışcı diyalog çağrısında da bulundu.

Saddam Hüseyin, 1990 yılında Irak’a Kuveyt’i işgal ettiği için konan yaptırımları kastederek BM Güvenlik Konseyi'nden, kendi çıkardığı kararların getirdiği yükümlülüklere uymasını da istedi. BM, Irak’a uygulanan yaptırımların ancak Bağdat’ın kitle imha silahlarını yoketmesi ve diğer koşulları yerine getirmesi halinde kaldıracağını söylüyor. Irak ise bu koşulları çok önceden yerine getirdiğini ileri sürüyor.

Ortadoğu uzmanlarına göre Saddam Hüseyin’in konuşması, bölge ülkelerinin desteğini kazanma amacı taşıyor.

Kahire’deki El-Ahram Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin Başkanı Abdül Moneim Said, Saddam Hüseyin'in konuşmasını askeri saldırıdan kurtulma ve savaşı diplomatik yollardan kazanma çabalarının uzantısı olarak değerlendirdi. "Unutmayin ki, bu konuşmadan önce Saddam Hüseyin BM silah denetçilerini Bağdat’a çağırdı, aynı zamanda Dışişleri Bakanı'nı, Türk Dışişleri Bakanı ile görüşmesi için Ürdün’e gönderdi, Kuveyt ve diğer Arap ülkeleriyle yakınlaşma çabaları içine girdi" diyen Said, Irak Lideri'nin şimdi sonuç alabilmek için herkese boyun eğer göründüğünü söylüyor.

Kahire Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü Direktörü Hasan Nafi de Saddam Hüseyin’in konuşmasının, bir askeri saldırıya karşı uluslararası ve bölgesel destek sağlama amacı taşıdığını söylüyor. Nafi, "Saddam, Amerikan yönetiminin eline Irak’ı vurması için hiçbir bahane vermek istemiyor. Durumun çok ciddi olduğunu, mümkün olduğu kadar çok siyasi destek kazanması, sadece Avrupa Birliği, Rusya, Çin değil özellikle Arap ülkelerinin desteğini sağlaması gerektiğini biliyor" diyor.

Arap liderler, ABD'nin Irak’a askeri müdahalesine şiddetle karşı çıkıyor. ABD’nin öndegelen müttefikleri, Washington’dan Bağdat rejimini değiştirmek için askeri değil diplomatik yollara başvurmasını istiyor.

XS
SM
MD
LG