Erişilebilirlik

ABD'den Türkiye'ye Övgü - 2002-08-06


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Pazartesi günkü basın brifinginde Avrupa Birliği uyum yasalarının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçmesini çok olumlu bir adım olarak niteledi ve reformların Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girme şansını artırdığını söyledi. Reformlar, Amerikan Kongresi’nde de övüldü. İnsan Hakları Özel Komitesi Ortak Başkanı Tom Lantos, AB’nin Türkiye ile üyelik müzakerelerini en kısa zamanda başlatmasını istedi.

ABD'nin, Türkiye’nin AB’ye katılmasını kuvvetle desteklediğini belirten Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Reeker, "Bu gelişmeleri memnuniyetle karşılıyor ve Avrupa Birliği üyeliği için gerekli olan Kopenhag kriterlerini karşılamaya yönelik son reform paketini, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılması yolunda büyük bir adım olarak görüyoruz" dedi.

Bu arada Amerikan Kongresi İnsan Hakları Özel Komitesi Ortak Başkanı Tom Lantos da reform paketini kabul eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni övdü, yasaların geçmesini Türk demokrasisi için zafer olarak niteledi.

Temsilciler Meclisi Uluslararası Komitesi’nin kıdemli Demokrat üyesi de olan Lantos, yaptığı yazılı açıklamada “Özellikle Kürtçe radyo ve televizyon yayını ile Kürtçe dilinde özel okul eğitimini yasallaştıran reformlar, Türkiye’de çoğulculuk adına cesurca bir adım. Bu Türk demokrasisi için bir zaferdir. Ayrılıkçı terörizmi kınayan ve Kürt sorununun Türk demokrasisi içinde çözülebileceğine inanan benim gibi biri için bu çok umutlandırıcı bir gelişme” dedi.

Tom Lantos ayrıca reform paketinin ifade özgürlüğü, dernek kurma ve sivil toplum kuruluşlarının uluslararası temaslar kurması yolundaki kısıtlamaları da hafiflettiğini, bunun yanı sıra idam cezasını büyük ölçüde kaldırdığını kaydetti.

Bu önemli gelişmelerin büyük bir sorumluluk da getirdiğini belirten Lantos, Türk liderlerden reformları adil olarak uygulamalarını, 3 Kasım seçimleri sonrası da demokratik reform haretekine devam etmelerini istedi.

Kürtler'in haklarını savunanlara da seslenen Lantos, yeni yasaları memnuniyetle karşılayarak reformun sadece barışçı yollardan sağlanabileceğini görmelerini istedi.

Son olarak Avrupa Birliği’ne çağrıda bulunan Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili üyesi Lantos, AB’den Türkiye’nin attığı adımın önemini takdir etmesini ve Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanması için mümkün olan en erken tarihi belirlemesini istedi.

XS
SM
MD
LG