Erişilebilirlik

BM Yardımları Askıya Aldı - 2002-07-30


Birleşmiş Milletler, bir Rus yardım görevlisinin kaçırılması üzerine Çeçenistan’daki yardım çalışmalarını süresiz durdurdu.

BM sözcüsü, kararın, bölgedeki örgüt görevlilerini korumak ve geçen Salı günü silahlı kişiler tarafından kaçırılan Nina Davidovich ile dayanışmayı göstermek amacıyla alındığını açıkladı.

Davidovich, Çeçenistan’da BM Çocuk Örgütü UNICEF ile işbirliği yapan bir özel yardım kuruluşunda çalışıyordu.

Rusya’daki BM İnsani Yardım Bürosu'nun sözcüsü, çalışmaları durdurma kararının hemen yürürlüğe gireceğini açıkladı. Sözcü Victoria Zotikova, yardım operasyonlarının durdurulmasının, onbinlerce mültecinin barındığı Çeçenistan’a komşu İnguşistan’da sadece iki gün süreceğini bildirdi.

Kaybolan Rus yardım görevlisi Nina Davidovich, İnguşistan’daki BM bürosunda çalışıyordu. Ancak sözcü Zotikova, Çeçenistan’daki BM yardım operasyonlarının süresiz durdurulduğunu, kaçırılan görevli serbest bırakıldığı anda yardım çalışmalarının tekrar başlatılacağını söyledi.

BM sözcüsü Zotikova, yeni bir açıklama yapmak için en az bir hafta geçmesini beklemek gerekeceğini belirtti. BM’in yardım çalışmalarını durdurmanın yaratacağı güçlüklerin farkında olduğunu vurgulayan Sözcü şöyle dedi: "Aldığımız kararın, Çeçenistan’daki halkın yaşamını, ihtiyaçlarının karşılanmasını olumsuz etkileyeceğini biliyoruz. Çünkü bu bölgeye yiyecek, barınak, eğitim, sağlık, su, temizlik gibi çok çeşitli alanlarda yardım sağlıyoruz."

Zotikova, BM’nin, yardımları durdurma kararına rağmen Çeçenistan’ın başkenti Grozni’de halka içme suyu vermeye devam edeceğini bildirdi.

BM ve birçok özel yardım kuruluşu, geçen yıl da Çeçenistan’da bir Amerikan yardım görevlisinin kaçırılması üzerine benzer bir karar almışlardı.

Rus gazeteleri, Nina Davidovich’in geçen hafta Salı günü Çeçenistan’da kimliği belirlenemeyen silahlı kişiler tarafından kaçırıldığını, bu kişilerin kendisini kaçırmadan önce otomobilini durdurup havaya ateş ettiklerini bildiriyor.

Çeçenistan, ayrılıkçı güçlerin fiili bağımsızlık kazandığı 1994-96 yıllarındaki ilk savaştan sonra çok sayıda adam kaçırma olayına sahne olmuştu. Ama o tarihten beri kaçırılan yardım görevlisi ve gazeteci sayısında azalma gözlenmişti. Ancak BM sözcüsü Zotikova, ikinci Rus-Çeçen savaşının uzaması sonucu güvenlik koşulların yeniden bozulmuş olabileceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG