Erişilebilirlik

Bush Şirket Reform Yasasını Onayladı - 2002-07-30


Başkan Bush, şirket yönetimlerinde yolsuzluklarla mücadele ve ABD'de yatırımcı güveninin yeniden sağlanması amacıyla çıkarılan yeni yasayı imzaladı.

Başkan'ın Salı günü Beyaz Saray’da törenle imzalayarak yürürlüğe soktuğu yasa, şirket yöneticilerinin hissedarlara karşı sorumlu tutulmasını ve yolsuzluktan suçlu bulunan yöneticilere verilen cezaların arttırılmasını öngörüyor.

Başkan Bush imza töreninde yaptığı konuşmada yeni yasanın, Amerikan hükümetine şirket hesaplarında yapılan yolsuzlukları açığa çıkarma ve sorumluları yargılama konusunda daha geniş yetkiler verdiğini söyledi.

Bush, yasayla şirketlerde çalışanların ve yatırımcıların haklarının güvence altına alındığını ve küçük iş sahipleriyle büyük şirket yöneticilerinin yasalar önünde eşit muamele göreceği mesajını verdiğini belirtti. Amerikan ekonomisinin adalet ve dürüstlük esaslarına dayandığını söyleyen Başkan Bush, yeni yasayı, “ABD'nin yakın tarihindeki en geniş kapsamlı reform yasası” olarak niteledi.

Yasayla, şirket muhasebe uygulamalarına standartlar getirmek ve sahtekarlık iddialarını soruşturmak üzere yeni, bağımsız bir kurul oluşturuluyor.

Son aylarda özellikle büyük enerji ve telekom şirketlerinde ortaya çıkan yolsuzluklar, ABD'de hisse senetlerinin büyük değer kaybetmesine yolaçmış, binlerce kişi işsiz kalırken, birçok çalışanın emeklilik yatırımları sıfıra inmişti.

Yeni yasa, Kongre’nin her iki kanadında büyük çoğunlukla onaylanmıştı.

XS
SM
MD
LG