Erişilebilirlik

Temsilciler Meclisi Türkiye'yi Görüştü - 2002-07-25


ABD Temsilciler Meclisi, Uluslararası İlişkiler Avrupa Alt Komisyonu Çarşamba günü Türkiye ile ilgili 3 karar kabul etti. Türkiye’nin terörizmle savaştaki rolünü ve Afganistan’daki barış gücüne katkısını tanıyan kararla Türkiye ile İsrail’in, teröre karşı savaşta siyasi, ekonomik, kültürel ve stratejik bağlarını artırarak yaptıkları işbirliğini destekleyen karar, Türk dışişleri tarafından olumlu karşılandı.

Ancak Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne üyeliğiyle ilgili karar hakkında Türk dışişleri henüz yorum yapmadı. Florida’lı Cumhuriyetçi Parti milletvekili Michael Bilirakis’in sunduğu kararda, tüm Kıbrıs halkı için güvenlik, uzlaşma ve refahın en iyi şekilde Avrupa Birliği’ne üyelikle sağlanabileceği, bunun da bütün Kıbrıslılar için önemli hak ve sorumluluklar getireceği ifadesi yer alıyor.

Kıbrıs’la ilgili kararın görüşüldüğü toplantıya katılmayan Cumhuriyetçi Parti Indiana milletvekilli Ben Burton, tasarıya karşı sert eleştiriler içeren yazılı bir metin sundu. Kıbrısla ilgili karar tasarısı Kongre’nin Rum ve Yunan yanlısı üyeleri tarafından destekleniyor.

Terörizme karşı işbirliği ve Afganistan’a asker gönderilmesini öven kararda ayrıca, Türkiye’nin önemli reformları yaparak istikrarlı bir ekonomik refaha erişmek için gösterdiği çabalar destekleniyor.

Alt Komisyon toplantısında Demokrat Partili Robert Wexler ile Joe Crowley, Türkiye’yi bölgedeki diğer ülkeler için bir model olarak gösterdiler. Bu milletvekilleri, Türkiye-İsrail ilişkilerinin Ortadoğu’daki istikrarın temelini oluşturduğunu da belirttiler.

Alt Komisyon'da alınan kararlar, Eylül ayında Uluslararası İlişkiler Komisyonu’na gönderilecek.

XS
SM
MD
LG