Erişilebilirlik

Hormonla Menopoz Tedavisi Sorun Yaratabilir - 2002-07-25


ABD’de yapılan büyük bir araştırma menopozun hormonla tedavisinin ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını gösterdi.

Eski Yunanca “Meno” ay-aybaşı ve “pause” ara verme sözcüklerinden oluşan menopoz, kanamanın kesilmesi demek. Sağlık uzmanlarına göre menopoz belirli bir yaşa özgü değil. Ergenlik çağıyla yaşlılık arasında çeşitli nedenlerle her an ortaya çıkabilecek bir durum.

Menopoz, osteoporoz, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara yol açtığı için yıllardır kadınlara hormon tedavisi uygulanıyor, vücudun üretimi durdurduğu östrojen ve progesteron, dışardan hap olarak veriliyor ve tedavi neredeyse yaşam boyu sürüyordu.

Yaklaşık 17 bin kadın üzerinde yapılan araştırmada, hormon tedavisinin kemik erimesine iyi geldiği, ancak inme vakalarını yüzde 41, kalp vakalarını yüzde 29, meme kanseri vakalarını ise yüzde 26 arttırdığı saptandı.

Araştırma sonuçları menopoz tedavisini nasıl etkileyecek? Arkadaşımız Mehmet İlhan bu soruyu İstanbul’dan Doçent Doktor Ramazan Mercan’a sordu.

İhtisasını Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünde yapan Doktor Ramazan Mercan, 1996-1997 yılları arasında ABD’de kısırlık konusunda çalışmalar yaptı; 1997 yılından beri de İstanbul’da Amerikan Hastanesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG