Erişilebilirlik

'Erken Seçim AB'ye Uyumu Geciktirebilir' - 2002-07-25


Başbakan Bülent Ecevit, erken genel seçimler nedeniyle Türkiye’nin AB kriterlerini yerine getirme çalışmalarının yavaşlayacağını söyledi. Ecevit, Milli Güvenlik Kurulu toplantısı için İstanbul’a hareketinden önce Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, AB‘ye uyum sürecinin yavaşlayabileceğini kaydetti.

Koalisyon ortaklarının baskısı üzerine 3 Kasım’da sandık başına gidilmesini kabul eden Başbakan, bununla birlikte, erken seçimlere yönelik muhalif görüşlerini dile getirmeye devam ediyor. Başbakan, bugünkü açıklamalarında da, erken seçimin ekonomi üzerinde olumsuz etki yaratacağını belirtti ve bazı olumlu göstergelerin yeniden negatife çevrildiğine dikkat çekti. Başbakan Ecevit, bununla birlikte olumsuz gidişin önüne geçmek için gerekli önlemlerin alınacağını kaydetti. Ecevit, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in görevinden ayrılmayı tercih etmesi durumunda bile hükümetin ekonomik reform programlarına devam edeceğini söyledi.

Ecevit, “Derviş başka bir partiye girmeyi seçerse, yapabileceğimiz birşey yok, ancak biz kendi üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam ederiz” dedi. Ecevit, Derviş istifa etse dahi, kendisinin Başbakanlık görevinden ayrılmayacağını da belirtti.

Bu arada Başbakan Ecevit’in Mayıs ayından bu yana katıldığı ilk MGK toplantısında ABD’nin Irak’a yönelik olası bir askeri operasyonu konusunun ele alınması bekleniyor.

Türkiye, askeri bir operasyona karşı çıkıyor ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasını istiyor. Bununla birlikte ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz’in Türkiye ziyareti sonrasında Türk basınında çıkan haberlerde mali yardım karşılığında Türkiye’nin operasyona destek verebileceği belirtilmişti.

XS
SM
MD
LG