Erişilebilirlik

'İran Politikası Değişmiyor' - 2002-07-24


Beyaz Saray, İran’la ilgili politikasını değiştirdiği yolundaki haberleri yalanladı. Sözcü Ari Fleischer, yönetimin bu konuda hiç bir değişiklik yapmadığını söyledi.

Başkentte yayınlanan Washington Post gazetesi, Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin söz verdiği reformları yapamayacağı görüşüne varan Beyaz Saray’ın, ılımlı lidere yakınlaşma politikasından vazgeçme kararı aldığını yazmıştı. Gazete, yönetimin, doğrudan halk içerisindeki demokrasi yanlılarına hitap eden politikalar izleyeceğini de iddia etmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü ise, haberin doğru olmadığını söyledi ve ABD’nin, çok-taraflı platformlarda İranlı yetkilileri mutatap almaya devam edeceğini belirtti. Sözcü, buna örnek olarak Afganistan’ın siyasi geleceğinin ele alındığı geçen yılki uluslararası konferansta Amerikalı yetkililerin İranlı meslektaşlarıyla görüşmelerini gösterdi.

Başkan Bush’un İran’ın tavırlarından rahatsız olduğunu kaydeden Sözcü Fleischer, Tahran’ın Hizbullah ve İsrail aleyhtarı diğer gruplara destek vermekten vazgeçmesi gerektiğini de söyledi.

XS
SM
MD
LG