Erişilebilirlik

İsrail Saldırısı: 14 Ölü - 2002-07-23


İsrail işgali altındaki Gazze bölgesinde, Gazze kentine dün gece yarısı İsrail tarafından bir hava saldırısı düzenlendi. İsrail'e ait bir F-16 çağından atılan güdümlü bomba, Hamas örgütünün askeri kanadına komuta eden Salah Şehade'yle eşi ve üç çocuğunun ölümüne yolaçtı. Saldırıda, Şehade'nin oturduğu evle birlikte çevredeki bazı evler tamamen imha oldu. Filistin yetkilileri, ölen toplam 14 kişinin en az yarısının çocuklar olduğunu söylediler. Salah Şehade, Hamas örgütünün askeri kanadı olan İzzeddin Kasım grubunun lideriydi.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron dün geceki saldırıyı "tam bir başarı" olarak niteledi, siviller arasındaki can kayıplarından üzüntü duyduğunu bildirdi.

Filistin liderleri tarafından "savaş suçu" olarak nitelenen ve kınanan İsrail saldırısını, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan da kınadı ve İsrail'in, masum siviller arasında can kayıplarını önleme konusunda sorumlu olduğunu söyledi. Annan, son saldırıda İsrail'in, bu sorumluluğunu yerine getirmediğini belirtti.

XS
SM
MD
LG