Erişilebilirlik

'ABD İran Politikasını Değiştiriyor' - 2002-07-23


Bush yönetiminin, İran’daki reform yanlılarının, toplumsal bir değişiklik yapamayacak kadar zayıf ve etkisiz olduğu görüşüne vardığı bildiriliyor. Başkentte yayınlanan Washington Post gazetesinin haberine göre, Bush yönetimi İran’da toplumsal değişim sürecini hızlandırmak için Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’ye yakınlaşma politikasından vazgeçiyor. Gazete, yönetimin, bunun yerine, halk arasındaki demokrasi yanlılarına direkt hitap eden politikalar izleyeceğini de iddia ediyor.

Washington Post gazetesinin iddiası, Amerika’nın Hatemi’ye yakınlaşmak için 5 yıldan bu yana izlediği politikadan tamamiyle vazgeçeceği anlamına geliyor.

Gazeteye göre, Bush yönetimi, Hatemi ve yandaşlarının reform yapma yolundaki vaatlerini gerçekleştiremeyeceğini düşünüyor. Geçen yıl büyük bir oy çoğunluğuyla 2. kez Cumhurbaşkanı seçilen Hatemi’nin reform girişimleri katı tutum yanlısı mollalar tarafından sürekli engelleniyor.

Gazete, Washington’un, yeni çizgisini, İran’a karşı bugüne kadar izlenen politikaların etkinliğini değerlendiren bir çalışma sonrasında belirlediğini yazdı. Washington Post'a göre bu değerlendirmede, bundan sonra islamcı rejime karşı daha sert yaklaşımlar benimsenip-benimsenmemesi gerektiği konusu da detaylı bir şekilde ele alındı.

Temmuz başında Başkan Bush, İran’da seçimle işbaşına gelmeyen idarecileri, değişim isteyenlerin isteklerine kulak asmamakla suçlamıştı. Bush, açıklamasında, İranlı öğrenci, gazeteci ve politikacıların, reform istekleri ve rejime yönelik eleştirileri yüzünden hala tutuklandıklarını, taciz edildiklerini ve kötü muameleye uğradıklarını söylemişti.

İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ise, bugün yaptığı bir açıklamada, Washington’u Ortadoğu’yu karıştırmak, savaşı körüklemeye çalışmakla suçladı.

Cumhurbaşkanı Malezya ziyareti sırasında yaptığı açıklamada da, terörle mücadele politikaları çerçevesinde ABD’nin tüm dünyayı tehlikeli bir kulvara ittiğini söyledi. Hatemi, terörün tehlikeli ve korkunç boyutları olduğunu, bununla birlikte, ABD’nin 11 Eylül sonrasındaki tutumuyla tüm dünyada bir savaş ve korku ortamı yarattığını belirtti.

ABD’nin Irak’a askeri bir harekat düzenlemesine de karşı olan İran Cumhurbaşkanı, bu tür bir operasyonun bölgede istikrarsızlık yaratacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı, Washington’un İran’a yönelik diplomatik kurallara sığmayan politikalar izlemekten vazgeçmesi durumunda, Tahran’ın ABD’yle hiç bir sorunu kalmayacağını da sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG