Erişilebilirlik

Borsa Yine Düştü - 2002-07-22


Amerika’da hisse senedi fiyatları geçen haftaki rekor düşüşün ardından bugün inişli çıkışlı seyirlerine devam etti. Günün sonunda ise Dow Jones endeksi 235, Nasdaq ise 37 puan kaybetti.

Bu arada Başkan Bush, yine piyasaları yatıştırmaya çalıştı. Bush, Maliye Bakanı Paul O’Neill’e güveninin tam olduğunu söyledi. Başkan, Kongre’nin, sahtekarlıkla suçlanan şirket yöneticilerinin cezalandırılması konusundaki yeni yasa tasarısını kısa zamanda çıkaracağına inandığını da belirtti.

Yine de, hisse senedi piyasasının ana göstergesi olan Dow Jones endeksi, son iki hafta içinde yaklaşık % 15 değer kaybına uğradı. Cuma günü New York borsasında yaşanan büyük düşüşle Dow Jones Endeksi, 1987 yılında piyasalarda yaşanan büyük çöküşten sonraki en düşük düzeye inmişti.

Şirketlerin bu hafta ikinci üç aylık dönem raporlarını yayınlamasını bekleyen yatırımcılar, nasıl hareket edeceklerine karar verecekler. New York Borsası Başkanı Dick Grasso, yatırımcıların hisse senedi fiyatlarında hemen eski seviyeye dönüş beklememeleri gerektiğini söyledi.

Ekonomik büyüme, terör ve şirket karları ile ilgili kaygılar yüzünden bu yıl hisse senedi piyasası dünya çapında düşük seyrediyor. Asya’daki belli başlı endeksler günü normalin altındaki değerlerle kapatırken, Avrupa piyasalarındaki hisse senedi değerleri daha da düşüktü.

Amerika’da Enron’un ardından WorldCom’da yaşanan şirket skandalları ve iflaslar yüzünden yatırımcıların piyasalara olan güveni sarsıldı. Amerikan tarihinde en büyük iflas, 65 ülkede faaliyet gösteren WorldCom’un hafta sonu iflas ettiğini açıklamasıyla yaşandı. Şirketin hesaplarında tahrifat yaparak yatırımcıları yanlış yönlendirdiği, kısa bir süre önce ortaya çıkmıştı.

XS
SM
MD
LG