Erişilebilirlik

Meclis Toplanamadı - 2002-07-22


Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda toplantı çoğunluğu sağlanamadığı için bugünkü olağanüstü oturum yapılamadı.

DYP ve AK Parti’den toplam 141 milletvekilinin çağrısı üzerine, Meclis Başkanı Ömer İzgi, genel kurulu bugün olağanüstü toplantıya çağırmıştı. MHP, ANAP, DSP ve SP ile kuruluşu bugün açıklanan Yeni Türkiye Partisi milletvekilleri genel kurula katılmadılar.

Başkan Ömer İzgi, toplantının yapılabilmesi için 550 milletvekilinden 184’ünün katılımı gerektiğini ancak bu sayıya ulaşılamadığını söyledi.

Meclis, MHP’li milletvekillerinin çağrısıyla 1 Eylül’de de olağanüstü toplanmaya çağrılmıştı. Ancak erken seçim tarihinin belirlenebilmesi için önümüzdeki hafta yeni bir yasa tasarısının sunulması bekleniyor.

Bu arada, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, erken seçimin 3 Kasım tarihinden sonraya ertelenmesi halinde MHP’nin koalisyon hükümetinden çekileceğini açıkladı.

Öte yandan İsmail Cem liderliğinde kurulduğu resmi olarak bugün açıklanan Yeni Türkiye Partisi’nin kurucuları Anıt Kabri ziyaret ederek çelenk koydu. Kurucu Başkan Cem, parti grubunu oluşturan milletvekillerine hitaben Meclis binasında yaptığı konuşmada, partisinin izleyeceği politikaları anlattı. Cem, üretimi arttırmaya, işsizlikle mücadeleye ve eşitlikçi politikalara önem vereceklerini söyledi.

XS
SM
MD
LG