Erişilebilirlik

Wolfowitz Irak'ı Görüştü - 2002-07-16


ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, Türkiye temasları çerçevesinde, Salı günü Başbakan Bülent Ecevit’le biraraya geldi. Daha sonra bir açıklama yapan Wolfowitz, Türkiye’nin ekonomik açıdan zor bir dönem geçirdiğini ve ABD’nin Türkiye’ye bu zor dönemi aşması için yardım etmeye hazır olduğunu vurguladı.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı, açıklamada, ülkesinin, Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdiğini ve bunun sadece Türkiye değil, AB için de yararlı olduğuna inandığını söyledi.

Wolfowitz açıklamasında, Türkiye ziyaretinin ana gündem maddesi olan Irak konusuna da değindi. Türkiye’nin görüş açısını daha iyi öğrenmek amacıyla temaslarda bulunduğunu belirten Amerikalı yetkili, Washington’un Kuzey Irak’ta bir Kürt devletinin kurulmasına karşı olduğunu yineledi. Wolfowitz, Türkiye’nin bakış açısını Washington’a ileteceğini de vurguladı.

Irak’ı, İran ve Kuzey Kore’yle birlikte “şer üçgeni” olarak niteleyen Washington, Bağdat’ta bir rejim değişikliği olması gerektiğine inanıyor ve bunu gerçekleştirmek için bir askeri operasyon olasılığı üzerinde duruluyor. Son dönemlerde Amerikan basınında çıkan konuyla ilgili haberlerde bu tür bir operasyonda Amerika’nın Türkiye’deki askeri üsleri kullanmak isteyebileceği vurgulandı. Ancak Türk yetkililer, Irak’a karşı askeri bir operasyona sıcak bakmıyor.

Wolfowitz, Pazartesi günü, Afganistan ziyareti sırasında Irak Lideri Saddam Hüseyin’in gözardı edilemeyecek kadar tehlikeli olduğunu, bununla birlikte, Washington’un Saddam’a karşı ne yapılması gerektiği konusunda henüz kesinleştirilmiş bir planı olmadığını kaydetti.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı, daha önceki açıklamalarında, Irak’taki bir rejim değişikliğinin, bölgesel ticari ilişkileri yeniden canlandıracağı için, Türkiye’nin yararına olacağı görüşünü savunmuştu.

XS
SM
MD
LG