Erişilebilirlik

'Türkiye'nin Ateşi' - 2002-07-13


Washington Post gazetesi , “Türkiye’nin Yükselen Ateşi” başlığıyla bugün yayınladığı baş makalede hükümet krizinin Bush yönetimi için önemli bir müttefik ülkeyi hayati reformlara zorlamada fırsat yarattığını yazıyor:

“Mevcut olasılıklardan en güçlüsü aynı zamanda en cesaret verici olanı. İstifa eden dışişleri bakanı İsmail Cem siyasi ve ekonomik reformları gerçekleştirerek Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne sokacak yeni bir parti kuracağını açıkladı. Eğer Ecevit, görevden uzaklaştırılırsa, reformcular bugünkü mecliste hükümet kuracak çoğunluğu bulabilir ve seçimlerden önce reformları gerçekleştirebilir. Bunun sonucunda bölge için kritik bir dönemde Türkiye, Batı yönünde kararlı bir adım atmış olacaktır. Bush Yönetimi bu gelişmeyi teşvik etmek için elinden geleni yapmalıdır. Amerika bunu hem Türkiye’deki Batı yanlısı güçleri birleşmeye hem de Avrupa hükümetlerini Türkiye’nin atacağı adımlara hızla olumlu karşılık vermeye zorlamak suretiyle gerçekleştirebilir.”

New York Times gazetesi ise bugün Associated Press ajansına dayanarak verdiği haberde halkın kurulacak yeni partiden büyük beklentileri olduğunu, bunları karşılamanın kolay olmayacağını bildiriyor:

“İsmail Cem dün yeni parti kurulacağını açıklarken hedefin Avrupa Birliği’ne girmek olduğunu söyledi. Mevcut hükümet bu hedefi gerçekleştirmekten yoksun olduğu için istifa ettiğini söyleyen Cem, şimdi daha iyisini yapabileceğini kanıtlamak zorunda.

Türkiye’nin üyelik davasından kuşkulu Avrupalılara bunu belki de hiçbir Türk politikacı, birkaç yabancı dil konuşan, kozmopolit İsmail Cem kadar iyi anlatamaz. Cem aynı zamanda Avrupa Birliği’nin şart gördüğü ancak çoğu Türkiye’de tartışma yaratan reformlar için halkın desteğini de sağlamak zodundadır.”

XS
SM
MD
LG