Erişilebilirlik

ABD Basınından... - 2002-07-12


Amerikan basınında, Türkiye’deki siyasi krizle ilgili yorumlarda genellikle Avrupa Birliği üyeliği, Irak , Kıbrıs ve ekonomik reformlar konularında duyulan kaygılar dile getiriliyor. Los Angeles Times gazetesi “Türkiye’nin yeni bir lidere ihtiyacı var” başlığı altında şunları yazıyor:

"Türkiye, dışarda övgü toplarken, içte hükümeti kötü durumda. Hükümet çökerse, dinci Adalet ve Kalkınma Partisi yeniden yükselişe geçer ve laiklik ilkesinin sıkı savunucusu ordunun tepkisine yolaçar. Ecevit, hemen yerini alacak bir lideri seçmeli ve çekilmelidir. Amerika, Ecevit’i çekilmeye ikna için elinden geleni yapmalıdır."

Christian Science Monitor ise “Türkiye’deki siyasi deprem dünyada yankılar yapıyor” başlıklı yazısında şöyle diyor:

"Yabancı gözlemciler, erken seçimin Türkiye’nin dışpolitika yükümlülüklerine olumsuz etki yapmasından kaygı duyuyor. Türkiye’nin Amerika dahil, NATO müttefikleri için özel bir konumu var. Türkiye, Afganistan’daki barışgücünün komutasını üstlendi. Ve Amerika’nın Irak’a karşı düzenleyeceği askeri harekatta önemli bir rol oynaması bekleniyor. Mevcut kriz, Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkan grubu güçlendirirken Türkiye ya Batı ya da Doğu'yu seçmek gibi bir yol ayrımına gelmiş bulunuyor."

XS
SM
MD
LG