Erişilebilirlik

Rum Komutanları Taşıyan Helikopter Düştü - 2002-07-10


Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Evangelos Florakis ile Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Stylianos Demenagas, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Baf kenti yakınlarında geçirdikleri helikopter kazasında hayatlarını kaybetti. Kazada üç subayın daha öldüğü bildiriliyor.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ve Savunma Bakanı Sokratis Hasikos, sabah erken saatlerde helikopterin düştüğü yerde incelemelerde bulundu.

Savunma Bakanı Socrates Hasikos, gece tatbikatından dönen komutanların bulunduğu Bell 206 tipi helikopterin hava üssüne 4 kilometre kala dağlık bir mevkideki kuru dere yatağına düştüğünü bildirdi. Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides de, kazada sabotaj ihtimalinin bulunmadığını söyledi. Klerides, pilotun helikopteri indirmeyi başardığını, ancak havanın karanlık olması nedeniyle aracın küçük bir kayalığın üzerine indiğini ve aşağı yuvarlanarak ateş aldığını söyledi.

Rum lider, kazanın meydana geldiği bölgenin yakınlarında yaşayan bir İngiliz vatandaşının helikopterin irtifa kaybettiğini ve acil iniş yapmaya çalıştığını söylediğini aktardı.

Nedeni henüz belirlenemeyen kazayla ilgili olarak soruşturma başlatıldı. Kaza sonrasında Güney Kıbrıs’ta 3 günlük yas ilan edildi. Bu arada Bakanlar Kurulu toplantısı ve meclis komisyon toplantıları iptal edildi.

XS
SM
MD
LG