Erişilebilirlik

17 Kasım'a İkinci Baskın - 2002-07-07


Yunan polisi, Atina'da, 17 Kasım terör örgütüne ait olduğu sanılan ikinci bir apartman dairesine yaptığı baskında çok sayıda tanksavar roket, el bombaları, bomba yapmakta kullanılan malzeme ve saldırganların kimliklerini gizlemek için kullandıkları sanılan perukalar ele geçirdi.

Resmi Atina Haber Ajansı, polisin iki erkek ve bir kadını tutukladığını bildirdi. Bu kişilerin kimlikleri henüz açıklanmadı. Cumartesi günü yapılan bu operasyon, Yunan polisinin son günlerde 17 Kasım örgütüne indirdiği ikinci darbe oldu. Çarşamba günü de yine Atina'daki bir başka apartman dairesi basılmış ve çok miktarda silah ve cephane bulunmuştu. Son operasyonlar, geçen Cumartesi günü, Atina yakınındaki Pire'de meydana gelen bir patlamada, 17 Kasım örgütü militanı ve bir papazın oğlu olduğu bildirilen bir kişinin yaralanmasını izledi.

17 Kasım örgütü 1975 yılındanberi en az 23 Yunanlı, Amerikalı, İngiliz ve Türk diplomat ve işadamının öldürülmesinden sorumlu tutuluyor. İki Türk diplomat da örgüt militanları tarafından suikastle öldürüldü.

Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, 17 Kasım terör örgütüne indirilen darbenin titiz bir çalışmanın sonucu olduğunu söyledi. Simitis, yıllar süren ve medyaya sızmamasına özen gösterilen çalışmanın uluslararası işbirliğiyle yürütüldüğünü açıkladı. Başbakan, daha yapılacak çok iş bulunduğunu, polisin delil toplamayı sürdürdüğünü ve görgü tanıklarıyla görüştüğünü açıkladı.

2004 yılı yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanan Yunanistan terörizmle mücadelede ilerleme sağlamayı yönünde uluslararası baskıya hedef oluyor.

XS
SM
MD
LG