Erişilebilirlik

Kuyruklu Yıldızlar İncelenecek - 2002-07-03


Amerika, kuyruklu yıldızların çekirdek yapısını incelemek üzere uzaya bir robot araç gönderdi. 3 Temmuz'da bir Delta-2 füzesiyle Florida’daki Cape Canaveral uzay merkezinden uzaya gönderilen CONTOUR adlı araç, 970 kilogram ağırlıkta… 15 Ağustos’a kadar Dünya çevresindeki bir yörüngede turlar atacak olan araç daha sonra Güneş çevresinde, kuyruklu yıldızlarla karşılaşacak şekilde yörüngeye girecek.

Amerika Uzay ve Havacılık Dairesi, NASA uzmanları, robot aracın, çalışacağı dört yıl içinde iki ayrı kuyruklu yıldızın çekirdek bölümüne 100 kilometre yaklaşacağını söylüyorlar. Araçtan ilk bilgiler, Kasım 2003’de dünyaya ulaşacak. NASA, güneş enerjisiyle çalışacak ve Washington yakınındaki John Hopkins Üniversitesi’nde geliştirilen insansız uzay aracının, kuyruklu yıldızın ayrıntılı fotoğraflarını çekeceğini, çekirdeğin ve kuyruk bölümünü oluşturan toz ve gazların yapısı hakkında bilgi toplayacağını bildirdi.

Kuyruklu yıldızlar, Güneş sistemi içindeki en en eski cisimler olarak kabul ediliyor. Uzay Dairesi bu projeyle, dünyadaki su ve gaz kaynaklarıyla kuyruklu yıldızlar arasında bir bağlantı olup olmadığını belirlemeyi de umudediyor.

XS
SM
MD
LG