Erişilebilirlik

'Türk Ekonomisi İyi Yolda' - 2002-07-02


Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS) Türkiye Bölümü, Salı günü "Türk Ekonomisi Canlanma Yolunda mı?" konulu bir seminer düzenledi. Toplantının konuşmacıları arasında yer alan Uluslararası Para Fonu’nun Avrupa Bölümü yetkililerinden Juha Kahkonen Türk ekonomisinin krizden kurtulma ve ekonomik programın hedefleri doğrultusunda ilerleme gösterdiğini söyledi.

Kahkonen Türk ekonomisinin bu yılın başından bu yana olumlu gelişmeler gösterdiğini, enflasyonun düşüp, büyümenin başladığını söyledi. Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Bölümü yetkilisi Kahkonen, “Bu iyi performans Türk hükümetinin ve tüm diğer ekonomi yetkililerinin çok iddialı ekonomik programı uygulama konusundaki güçlü çabalarının sonucudur” şeklinde konuştu. Yetkili bu yılın ilk 4 ayında, program doğrultusundaki gelişmelerin sağlam olduğunu, büyüme oranının çok iyi arttığını belirtti. Kahkonen ekonominin bir yılda güçlenmesinin sonucu olarak ülkeye ve yetkililere, istenen tedbirleri alacakları konusunda güvenin arttığını bildirdi.

IMF yetkilisi enflasyonu %35’e düşürme hedefini, uzun yıllar enflasyonun etkisinde kalan Türkiye için çok olumlu bir gelişme olarak niteledi. Kahkonen finans piyasalarındaki belirtilerin de, hem umulanın hem de ekonomik program hedeflerinin üzerinde olduğuna işaret etti.

Kahkonen Türkiye’nin, uzun yıllar enflasyonun etkisinde kalıp yapısal reformları yapmadığı için, ekonomik alanda potansiyelinin altında performans gösterdiğini söyledi. Ancak Kahkonen son 2 yıldır Türkiye’nin bu durumu geriye çevirme işine başladığını, iddialı bir 3 yıllık ekonomik programı Uluslararası Para Fonu’nun yardımıyla yürürlüğe koyduğunu anlattı. IMF yetkilisi buna rağmen Türk ekonomisinin kısa arayla 2 finans kriziyle karşılaşmasının önlenemediğini belirtti. Kahkonen Türkiye’nin geçen yıl Mayıs ayında 3 yıllık programı, kuvvetlendirip, daviz kurlarını da düzene koyarak yürütmeye başladığını anlattı. Ekonomiyi sağlam bir temele oturtmak için üçüncü girişimin böylece yapıldığını belirten Kahkonen, Türkiye’nin bu kez ekonomik programı yürütmeyi başardığını söyledi.

Uluslararası Para Fonu Avrupa bölümü uzmanı Juha Kahkonen son 2 ayda finans piyasalarında yaşanan çalkantıların ekonomik programın gidişatını bozmasını beklemediğini de kaydetti.

XS
SM
MD
LG