Erişilebilirlik

Powell: Arafat'la Diyalog Yok - 2002-07-01


Dışişleri Bakanı Colin Powell, Başkan Bush’un, Orta Doğu'da barışa giden yolun açılması için, Filistin yönetiminde değişiklik yapılması gerektiği yolundaki talebinden vazgeçmeyeceğini söyledi. Powell, Amerika’nın barış sürecini başlatmak için her türlü çabayı gösterdiğini, ancak bu çabaların her seferinde terör ve şiddet engeline takıldığını vurguladı.

Powell, Amerika’nın şu anda Arafat’la diyalog içinde olmadığını ve gelecekte de diyaloğa girmeyi planlamadığını bildirdi. Dışişleri Bakanı, barış sürecinin, teröre destek vermek yerine terörle mücadele etmeyi tercih eden yeni bir Filistin yönetimiyle başlaması gerektiğini söyledi. Bakan, bu ihtiyacın diğer batı ülkelerinde ve Filistin halkı arasında da hissedilmeye başlandığını kaydetti. ABD Dışişleri Bakanının Orta Doğu İşlerinden Sorumlu Yardımcısı William Burns Salı günü Londra’ya giderek, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Rusya yetkilileriyle Başkan Bush’un açıkladığı Ortadoğu planını görüşecek.

Bu arada Mısır Dışişleri Bakanı Filistin lideri Yaser Arafat’a destek veren bir açıklama yaparak, Kahire’nin demokratik yöntemlerle seçilmiş yönetime desteğinin tam olduğunu söyledi.

Öte yöndan Filistinliler’in Birleşmiş Milletler’deki temsilcisi Nassır El Kidwa, bir Amerikan televizyon programında Arafat’ı savundu. Kidwa, Arafat’ın Filistin davasına ihanet eder hale gelmeden, olabildiğince ılımlı davrandığını söyledi.

XS
SM
MD
LG