Erişilebilirlik

Bush: Yatırımcı Güveni Sarsılmasın - 2002-06-28


Başkan Bush, Amerika’da iş ahlakı konusundaki güveninin sarsılmadığını söyledi.

Bush, Cumhuriyetçi Parti’nin bir toplantısında yaptığı konuşmada, Amerikalı yatırımcıların, şirket yöneticilerinin çoğunun namuslu olduğuna ve yolsuzluğa karışanların da mutlaka ceza göreceğine inanmaları gerektiğini belirtti.

Bu arada WorldCom telekomünikasyon şirketi bugün 17 bin kişiyi işten çıkarmaya başladı.

Şirket yönetiminin geçtiğimiz günlerde, hesaplarda yaklaşık 4 milyar Dolarlık sahtekarlık yapıldığını açıklamasıyla, iş dünyasındaki skandallara bir yenisi eklenmişti.

Amerikan Kongresi şirket yöneticilerini bilgi vermeye çağırdı, Adalet Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu da soruşturma açılacağını bildirdi.

WorldCom şirketi, hisse sahiplerine “kâr ediyormuş gibi görünmek için” son bir buçuk yıl içinde toplam 4 milyarlık işletme giderini yatırım harcaması olarak gösterdiğini açıkladı. Şirket, bu açığı kapatabilmek için çok sayıda çalışanı işten çıkaracağını ve bazı ortaklıklara son vereceğini bildirdi. Ancak gözlemciler bu önlemlerin yeterli olmayacağını, toplam borçları 30 milyara yaklaşan WorldCom’un, iflasını ilan etmek zorunda kalacağını tahmin ediyorlar.

Öte yandan Amerika’da elektronik büro aygıtları üreten dev XEROX şirketinin de 2001’de sona eren beş yıllık dönem için gelir miktarını, usulsüz olarak yaklaşık 6 milyar Dolar fazla gösterdiği bildiriliyor. Wall Street Journal gazetesinde çıkan bu haber üzerine XEROX şirketi, bugün, sözkonusu döneme ait gelirinin, daha önce açıklanan miktardan 1 milyar 400 milyon Dolar eksik olduğunu duyurdu.

XS
SM
MD
LG