Erişilebilirlik

WorldCom Skandalı ABD'yi Sarstı - 2002-06-27


ABD Maliye Bakanı Paul O’Neill, şirket bilançolarında sahtekarlık yapan yöneticilerin yargılanarak, cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Amerikan ABC Televizyonu’na bir demeç veren Bakan O’Neill, WorldCom şirketinin bilançolarında kasıtlı olarak yanlış bildirimde bulunmasını, Başkan Bush gibi, "akıl almaz" diye niteledi. O’Neill, gelecekte bu tür skandaların önlenmesi için hisse senedi piyasalarını düzenleyen kanun ve yönetmeliklerin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Enron’dan sonra en büyük ikinci muhasebe skandalı, telekomünikasyon şirketi WorldCom’ın bilançolarını şişirerek, karını kağıt üzerinde 3.8 milyar Dolar fazla gösterdiğinin ortaya çıkmasıyla patlak vermişti.

ABD’nin en büyük ikinci telefon şirketi WorldCom’un karını olduğundan fazla göstermesi üzerine şirketin hisse senetleri büyük ölçüde değer kaybetti. Skandal ayrıca borsada işlem gören diğer ileteşim hisse senetlerini de olumsuz etkiledi. Qwest Communications, Lucent Technologies, Nortel Networks ve ATT gibi iletişim şirketlerinin hisse senetleri Çarşamba günü büyük değer kaybına uğradı.

Bu arada Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu şirket aleyhinde dava açmak üzere yasal işlem başlattı. Kurul Başkanı Harvey Pitt, yasal işlemlerin, Enron örneğinde olduğu gibi, soruşturma devam ederken belgelerde tahrifat yapılmasını veya muhabese kayıtlarının tamamen silinmesini önlemeyi amaçladığını belirtti.

Financial Times gazetesinin haberine göre Harvey Pitt, ABD’nin en büyük 1000 şirketinin yönetim kurulu başkanları ve mali koordinatörlerine mektup yazarak muhabesebe kayıtlarının doğruluğunu teyit etmelerini istedi.

ABD Kongresi de skandal üzerine hareket geçti. Kongre üyesi Bill Tauzin, WorldCom’ın gelir ve gider kayıtlarını incelemeye alacağını açıkladı.

WorldCom çalışanları işten çıkarılıyor

Amerika’nın ikinci büyük telefon şirketinin bilançolarını şişirerek karını kağıt üzerinde yaklaşık 4 milyar Dolar fazla gösterdiğinin anlaşılması üzerine şirket, muhasebe müdürü Scott Sullivan’ın işine son verdi.

WorldCom son 15 aya ait kar rakamlarının yeniden hesaplanıp açıklanacağını duyurdu. Şirketin geçen yıl 1.4 milyar Dolar kar ettiği yolunda daha önce yapılan açıklamanın gerçek olmadığı, 2001 yılında ve 2002'nin ilk üç aylık döneminde toplam 3.8 milyar Dolarlık şirket giderinin "yanlışlıkla" sermaye yatırımı olarak gösterildiği bildirildi.

WorldCom şirketi, masraflarını azaltacağını ve bu arada 17.000 çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. Ancak New York borsası uzmanları, toplam borçları 30 milyar Dolar'a yaklaşan Worldcom'un iflasın eşiğinde olduğuna inanıyor. WorldCom'un dünyanın değişik yerlerindeki şubelerinde çalışanların toplam sayısı 80.000 dolayında.

WorldCom şirketi, battıktan sonra hesaplarında usulsüzlük yapıldığı ortaya çıkan Enron şirketi gibi, Arthur Andersen adlı mali denetim şirketiyle çalışıyordu.

WorldCom olayı ABD'de büyük şirketlerin ne şekilde yönetildiği, hesaplarının nasıl tutulduğu ve hisse sahiplerine karşı ne kadar açıklıkla bilgi verildiği konusunda son zamanda yaşanan skandalların yeni bir örneği olarak görülüyor. Dev Enron enerji şirketi de kötü yönetim nedeniyle batmıştı.

WorldCom skandalının, şirketin uğradığı kaybın büyüklüğü bakımından Enron fiyaskosunu geride bırakmasından ve Amerika'da yatırımcıların şirketlere olan güvenini iyice sarsmasından korkuluyor.

G-8 zirve toplantısı için Kanada'da bulunan Başkan Bush'un WorldCom'da yaklaşık 4 milyar Dolarlık sahtekarlık yapıldığı yolundaki haberleri, "akıl almaz" diye niteledi ve devletin konuyu tam olarak soruşturacağını ve şirket yöneticilerinden hesap soracağını bildirdi.

XS
SM
MD
LG