Erişilebilirlik

Elektronik Saldırı Tehlikesi - 2002-06-27


El Kaide terör örgütünün, Amerika’da, elektrik, su ve acil yardım servisleri gibi, bilgisayarla kontrol edilen hizmetleri sabote etmeye kalkışabileceği bildiriliyor.

Washington Post gazetesi bu konudaki özel haberinde El Kaide’nin, su, elektrik ve doğal gaz şebekelerinin bilgisayar sistemlerini ve devlet dairelerindeki bilgisayarları çalışmaz hale getirme yolları araştırdığı belirtiliyor. Habere göre, Amerikalı yetkililer, El Kaide’nin bir saldırıya girişip, aynı anda da acil yardım hizmetlerini aksatmak için bilgisayarları etkisiz hale getirmeyi hedeflediğini tahmin ediyorlar. Gazete, bu kaygıların, Amerikan silahlı kuvvetleri tarafından ele geçirilen, El Kaide’ye ait bilgisayarlarda rastlanan bilgilere dayandığını yazıyor.

Bilgisayarlar üzerindeki inceleme, Amerika’da su ve elektrik şebekelerinde kullanılan dicital kontrol aygıtlarının programlanmasıyla ilgili internet sitelerinin sık sık ziyaret edildiğini gösterdi. Yetkililere göre, bu bilgilerden yararlanarak, demiryolu makaslarını, elektrik trafolarını, su, gaz ve petrol taşıyan boru hatları üzerindeki vanaları açıp kapamak mümkün.

El Kaide’ye ait bir dizüstü bilgisayardan, bu tür hizmetleri sabote edip kaçmanın yollarını gösteren “Sabotajcının El Kitabı” adlı Fransızca internet sitesinin defalarca ziyaret edildiği anlaşıldı.

Habere göre, Beyaz Saray Elektronik Güvenlik Şefi Roger Cressey, El Kaide örgütünün bir elektronik saldırıya girişmek için yeterli bilgi ve beceriye sahip olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG