Erişilebilirlik

Hasan Şaş da Altın Top'a Aday - 2002-06-27


17’nci Dünya Kupası’nın resmi sponsorlarından Adidas tarafından adları açıklanan on futbolcu arasında Türk Milli Takım oyuncusu Hasan Şaş da var.

Altın Top için yarışan sporcuların altısı, Japonya’nın Yokohama kentinde final maçını oynayacak ülkelerin futbolcuları… Bunlar Alman Michael Ballack ve Oliver Kahn’la Brezilyalı Rivaldo, Ronaldo, Ronaldino ve Roberto Carlos. Almanya’nın Güney Kore’yi yendiği maçta son golü atan Michael Ballack, iki kez sarı kart gördüğü için Pazar günkü maçta oynayamayacak. Geri kalan dört adaysa İspanyol Fernando Hierro, Senegalli El Hacı Diyof, Güney Koreli Miyong Bo Hong’la Türk Hasan Şaş.

On yıldız futbolcu Uluslararası Futbol Federasyonu FİFA tarafından seçildi. FİFA Teknik Çalışma Grubu ve Dünya Kupası’na katılan takımların teknik direktörleriyle basın mensupları Pazar günü futbolcular için yapılacak seçimde oy kullanacak. Seçimde ayrıca Gümüş Top için ikinci, Bronz Top için de üçüncü futbolcu belirlenecek. Ödüller 2 Temmuz’da törenle kazanan futbolculara verilecek. Açıklamayı yapan Adidas yetkilisi Herbert Hainer, bu on futbolcunun tüm dünyada futbolseverlere çok heyecanlı anlar yaşattıklarını söyledi. Hainer, bu sporcuların bir ay boyunca futbolseverlere iyi vakit geçirtmekle kalmadıklarını, yetenekleriyle de tüm dünyaya örnek olduklarını belirtti.

Yokohama’da yapılacak törende futbolculara ödüllerini verecek ünlüler arasında ünlü Alman futbolcu Franz Beckenbauer de bulunuyor. Beckenbauer Almanya’nın 2006 yılındaki Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma hakkını kazanmasında önemli rol oynadı. Ünlü futbolcu Asya’da düzenlenen ilk dünya kupasının çok başarılı olduğunu söyledi. Beckenbauer, ilk kez iki ülkede düzenlenen bu kupada Japonya ve Güney Kore’nin çok iyi ev sahipliği yaptığını belirtti.

Altın Top ödülü 1982’den beri veriliyor. Ödüle aday olan futbolculardan yalnızca biri, Brezilyalı Ronaldo daha önce bir Altın Top aldı. Gözlemciler, 17’nci Dünya Kupası’nda altı golle en çok gol atan futbolcu olan Ronaldo’nun ikinci Altın Top ödülünü alabileceğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG