Erişilebilirlik

Nitelikli Sanayi Bölgeleri Kongre'de - 2002-06-25


ABD Kongresi’ne, Türkiye ile İsrail arasında Nitelikli Sanayi Bölgeleri oluşturulmasını öngören yeni tasarılar sunuldu. Hem Temsilciler Meclisi, hem de Senato'ya sunulan tasarılar, nitelikli bölgelerin, ABD’yle İsrail arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesinde, kurulmasını öngörüyor.

Tasarılar, güvenlik ve askeri konularda yakın işbirliği içerisinde bulunan İsrail'le Türkiye arasındaki bağlara ekonomik boyutun da eklenmesini amaçlıyor.

Tasarıların yasalaşması halinde, nitelikli sanayi bölgelerinde üretilen mallar gümrüksüz olarak ABD'ye ihraç edilebilecek.

Temsilciler Meclisi Ticaret Alt Komisyonu Başkanı Phil Crane tarafından sunulan tasarıyı, Florida Milletvekili Robert Wexler, Texas Milletvekilleri Dick Armey ile Pete Sessions ve California'lı üye Tom Lantos destekliyor.

Tasarının Senato’ya sunulan şeklini ise, Demokrat Partili John Breaux ile Cumhuriyetçi Partili Chuck Grasley ve John Mc Cain hazırladı. Bu üyeler Ankara'nın Nitelikli Sanayi Bölgeleri uygulamasına katılmasıyla birlikte Türkiye'ye yabancı sermaye girişinin artacağı görüşündeler. ABD'li politikacılar uygulamanın bölgesel istikrara da yardımcı olacağı görüşünü savunuyor.

XS
SM
MD
LG