Erişilebilirlik

Atom Enerjisi Dairesi'nden Uyarı - 2002-06-25


Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi, 100’den fazla ülkenin, nükleer madde hırsızlığını önleyecek programları uygulamada yetersiz kaldığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler’a bağlı olan Daire, ABD dahil bütün hükümetlere, nükleer madde hırsızlığını önlemek amacıyla güvenliği artırmaları çağrısında bulundu. Daire Direktörü Muhammed El-Baradey, bütün radyoaktif maddelerin her zaman koruma altında tutulması ve kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Amerikalı yetkililer birkaç hafta önce Chicago’da El-Kaide terör örgütüyle bağlantılı olduğu sanılan bir kişiyi tutuklamış, teröristlerin ABD'de “kirli bomba” saldırısı planladıklarını açıklamıştı. Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi, 100 ülkenin adlarını açıklamadı, ancak Amerikan şirketlerinin son 6 yıl içinde ortadan kaybolan 1500 radyoaktif maddenin izini bulamadığını hatırlattı. Daire ayrıca Avrupa Birliği’nin, her yıl en az 70 radyoaktif maddenin kaybolduğunu ortaya koyan bir araştırmasına değindi. Atom Enerjisi Dairesi, sorunun ciddi boyutlara ulaştığı eski Sovyet cumhuriyetlerinde kaybolan radyoaktif maddelerin bulunması çalışmalarına öncülük edeceğini de açıkladı.

XS
SM
MD
LG