Erişilebilirlik

Bush'un Ortadoğu Girişimi - 2002-06-24


Başkan Bush, Filistin halkını, bir Filistin devletinin kurulması yönünde ilk adım olarak, terörizmi reddeden ve demokrasiye bağlı liderler seçmeye çağırdı.

Başkan bugün Beyaz Saray bahçesinde yaptığı açıklamada, Orta Doğu'da bazı şeylerin değişmesi, barış için Filistinlilerin yeni liderleri işbaşına getirmesi gerektiğini söyledi. Bush, İsrail halkının terör korkusu içinde yaşamasının mümkün olmadığını, Filistinlilerin de şimdiki kötü koşullar içinde ve işgal altında yaşayamayacağını belirtti.

Bush, Filistin halkı yeni liderleri işbaşına getirdiği, yeni kurumlar oluşturduğu ve komşularıyla yeni güvenlik düzenlemeleri yaptığı zaman Washington'un, bir bağımsız Filistin devletinin kurulmasını destekleyeceğini söyledi.

Başkan Bush, bu yeni devletin sınırları ve egemenliğinin, bu konular nihai Orta Doğu barış anlaşmasıyla çözüme bağlanıncaya kadar geçici nitelik taşıyacağını belirtti. Bush böyle bir anlaşmaya ise üç yıl içinde varılabileceğini söyledi.

ABD Başkanı, İsrail'i de barış sürecine yardımcı olmak için askerlerini Filistin topraklarından çekmeye ve buralarda yeni yerleşim merkezleri kurmaktan vazgeçmeye çağırdı. Bush, İsrail'e yönelik Filistin saldırıları azaldıkça İsrail'in de Batı Şeria ve Gazze'de Filistinlilere daha geniş hareket özgürlüğü tanıması gerektiğini belirtti.

Bush'un konuşmasından sonra CNN televizyonuna açıklama yapan Filistin Temsilcisi Saeb Erakat, Yaser Arafat'ın Filistin'in seçimle işbaşına gelmiş lideri olduğunu ve Washington'un buna saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Ancak Erakat, Arafat'ın yeni imzaladığı bir kararnameye göre, Filistin'de yeni devlet başkanı, yeni meclis ve yerel yönetimler için seçimlerin gelecek yıl başlarında yapılacağını da belirtti.

XS
SM
MD
LG